Gdy osoba, na której Ci zależy zrani Cię, zwykle czujesz się rozgniewany, czy rozgoryczony, chcesz się zemścić lub możesz wybrać inną drogę - wybaczenie. Praktycznie każdy z nas został kiedyś zraniony przez zachowanie lub słowa innych ludzi. Czy to współpracownik, który zakwestionował Twój sposób wykonania zadania, czy matka krytykująca sposób w jaki wychowujesz swoje dzieci - są to sytuacje, które mogą Cię skrzywdzić, pozostawiając uczucie złości, wręcz chęci zrewanżowania się. Jeśli nie nauczysz się wybaczania, to niestety Ty  najbardziej ucierpisz na tej sytuacji. Umiejętność wybaczania przyniesie Ci spokój ducha, poczucie wdziećzności, radości, harmonii. Będziesz mógł odczuć fizyczny, duchowy i emocjonalny dobrostan.

Co to jest przebaczenie?
Mówiąc ogólnie, przebaczenie to uwolnienie odczucia goryczy oraz myśli o zemście. Wybaczając zapobiegasz sytuacji, w której czyn, który cię zranił czy obraził pozostaje częścią Twojego życia. Przebaczenie nie znaczy, że negujesz odpowiedzialność osoby, która Cię zraniła, można przebaczyć, nie usprawiedliwiając samego czynu.

Korzyści z przebaczenia

Wyzbycie się odczucia złości i żalu do innej osoby doprowadzi do uczucia spokoju. Poza tym zaletami przebaczenia są:

  • lepsze relacje z innymi ludźmi
  • zwiększenie dobrobytu emocjonalnego i duchowego
  • obniżenie stresu, wrogości, nerwowości
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • mniejsze zagrożenie depresją
  • mniejsze ryzyko alkoholizmu a także innych uzależnień

Skutki braku wybaczenia

Jeśli nie chcesz komuś przebaczyć i bezustannie rozpamiętujesz negatywne zdarzenie, skutki nie będa przyjemne.

Żal stanie się częścią twojego życia, twych związków z innymi a także zakradnie się do nowych doświadczeń. Prawdopodobnie, tak silnie będziesz skupiony na gniewie, iż obezwładni to twoją codzienność, pozbawi twe życie radości. Będziesz nerwowy, mogą zacząć nękać Cię stany depresyjne, możesz odczuć, że brakuje w twoim życiu celu. Twoje kontakty z innymi będa coraz trudniejsze, aż utracisz zdolnośc utrzymania relacji z ludźmi.

Dążyć do przebaczenia

Przebaczenie to zobowiązanie do zainicjowania procesu zmiany. Przede wszystkim powinieneś:

  • uzmysłowić sobie zalety wybaczenia oraz jego znaczenie dla twojego życia
  • spróbować być obiektywnym w stosunku zaistniałej sytuacji; w jaki sposób zareagowałeś, jakie oddziaływanie na twoje życie i zdrowie mają twoje odczucia
  • przestać widzieć siebie w charakterze ofiary; spróbuj przejąć kontrolę nad uczuciami, które dotyczą osoby albo sytuacji, która spowodowała twoje cierpienie.

Gdy wyzwolisz się od gniewu, przestaniesz żyć przez pryzmat tego, co się wydarzyło. W zastępstwie, staniesz się osobą, która współczuje, zyskasz poczucie harmonii wewnętrznej.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.