Sezon letni coraz bliżej, a tym samym zwiększa się liczba turystów. Osoby, które mieszkają w atrakcyjnych rejonach, dorabiają sobie wynajmując pokoje. Powstaje więc pytanie, jak w takim przypadku rozliczyć dochód z wynajmu.

Zwolnienie z podatku

Nie wszyscy muszą rozliczać się z dochodu z wynajmu pokoi. Osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku, ale muszą spełniać pewne wymagania. Wynajmowane przez nich pokoje powinny się znajdować w budynkach mieszkalnych położonych na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym. Najwięcej mogą wynająć 5 pomieszczeń. Zwolnieniu od podatku nie podlega wynajem poza terenem wiejskim, a także terenu przeznaczonego na rozbicie namiotu.

Wynajem bez działalności gospodarczej

Osoby, które od czasu do czasu wynajmują pokoje, nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Mogą rozliczyć się na zasadach ogólnych lub ryczałtem ewidencjonowanym. W przypadku zasad ogólnych podatek liczy się od dochodu (od przychodu można odjąć koszty) i wynosi on 18% lub 32% w przypadku przekroczenia progu podatkowego. Przy ryczałcie podatek liczy się od przychodu (brak ulgi na dzieci, nie ma możliwości odliczenia kosztów ani rozliczenia się z małżonkiem), a stawka wynosi 8,5%.

W przypadku obydwu form do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano przychód, należy wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek. Jeżeli chcemy rozliczać się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, powinniśmy złożyć oświadczenie o wyborze takiej formy do 20 stycznia danego roku lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód.

Wynajem w ramach działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą powinny założyć osoby, które zarabiają na wynajmie pokoi turystom przez cały rok lub większą jego część. Mają możliwość rozliczenia się na cztery sposoby:

  • Na zasadach ogólnych, przy których podatek liczony jest według skali podatkowej. Zasady są te same co przy braku działalności gospodarczej.
  • Ryczałt ewidencjonowany - zasady takie same, jak przy braku prowadzenia działalności gospodarczej, ale stawka wynosi 17%.
  • Podatek liniowy - można odliczyć koszty uzyskania przychodów, a podatek jest stały i wynosi 19%. Należy wcześniej złożyć oświadczenie, żeby rozliczać się w tej formie.
  • Karta podatkowa - podatek jest płacony w formie stałej kwoty, więc nie trzeba prowadzić ewidencji przychodów. Wysokość podatku zależy od wielkości miejscowości. Taka forma rozliczania jest dozwolona w przypadku osób wynajmujących nie więcej niż 12 pokoi oraz zatrudniających maksymalnie 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodzin.

Źródło: www.rozliczeniepit.pl/porady-pit/podatek-dochodowy/wynajem-pokoi-turystom-a-podatek/

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.