Ostrów Tumski jest gratką dla każdego miłośnika historii. To najstarsza część Wrocławia, która niegdyś była wyspą. Dziś to teren połączony z resztą miasta, jednak wciąż niesamowicie piękny. To obowiązkowa część każdej wycieczki, która chce zgłębić historię miasta. Nazywany jest również Wyspą Katedralną, nie bez powodu.

Rozwój tego terenu miał początek w X wieku, kiedy to był ośrodkiem książęcej władzy, a w okresie po 1000r. siedzibą biskupstwa. Ta sytuacja zmieniła się niemal 400 lat później, gdy przeniesiono siedzibę księży do innej części miasta, a Ostrów był od tej pory enklawą władzy duchownej. Dzisiaj w Ostrowie Tumskim znajduje się rezydencja Metropolity Wrocławskiego. To siedziba Kapituły Archidiecezjalnej, Kolegiackiej i Metropolitarnej. Co ciekawe, znajduje się tam również Muzeum oraz Papieski Wydział Teologiczny i Wyższe Seminarium Duchowne.

Siedziby władz duchowieństwa to nie jedyny powód, dla którego teren nazwany został Wyspą Katedralną. Znajduje się tam aż pięć zabytkowych kościołów:

• Katedra św. Jana Chrzciciela – to budowla gotycka, dobudowywana w okresie baroku. Wcześniej na jej miejscu stały trzy inne budynki, jednak obecny został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku i stoi po dziś dzień. Przez te wszystkie lata był jedynie odnawiany. To pierwsza w pełni gotycka świątynia naszego kraju.

• Kolegiata św. Krzyża – to imponujący budynek, również w stylu gotyckim. Ma niezwykłą, dwukondygnacyjną formę i jest wyjątkowo wysoki. Najwyższa wieża liczy aż 69 metry

• Kościół św. Idziego – to najstarsza budowla Ostrowa Tumskiego, a jednocześnie najstarsza świątynia, która do dziś funkcjonuje. To przepiękna pamiątka stylu późnoromańskiego. Mieści się tam również muzeum skupiające cenne eksponaty sakralne, np. mumię pochodzącą z 325 r. p.n.e.

• Kościół św. Marcina – to drugi najstarszy kościół Wrocławia. Jest niewielki, mieści się w zachodniej części Ostrowa. Podczas II wojny światowej został niemal doszczętnie zniszczony.
Odbudowano go, jednak nie zachował pierwotnego wyglądu. Obok kościoła powstał pomnik papieża św. Jana XXIII

• Kościół św. Piotra i Pawła – zbudowany z cegły, powstał na początku wieku XV. Znajduje się obok słynnego mostu Tumskiego. Jego ściana przylegała do powstałego później sierocińca, który dziś nie pełni już tej roli. Podobnie jak inne budynki, po wojnie był odnawiany.

Ze względu na sakralną wartość Ostrowa Tumskiego, bardzo chętnie odwiedzany jest przez wycieczki religijne. To doskonały sposób na zwiedzenie kilku naprawdę bogatych historycznie miejsc, które skupione są na jednym terenie. Ten zachęca odwiedzających również cudownym krajobrazem.

Grupy wycieczkowe często przyjeżdżają na wiele dni, dzięki czemu mają możliwość dokładnego zwiedzania wszystkich zabytków. Coraz częściej rezerwują nocleg w apartamentach we Wrocławiu, co zapewnia znacznie lepsze warunki niż klasyczny hotel. To doskonały pomysł dla takich osób, często starszych, którzy bardzo cenią poczucie bezpieczeństwa i możliwość odpoczynku pomiędzy kolejnymi dniami pełnymi atrakcji.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.