Podróżowanie na krakowski Wawel sprawia, że wiele osób zapomina o tym, że to nie Małopolska jest kolebką naszego narodu. Wielkopolska, gdzie leży pierwsza z historycznych stolic naszego kraju to region potrafiący nauczyć wiele o długiej i ciekawej historii Polski. Jakie miejsca po prostu należy odwiedzić w tym zakątku naszego kraju?

Gniezno

Najstarsza stolica Polski to dziś niewielkie miasto powiatowe, ale na pewno warte poświęcenia mu czasu. Przede wszystkim należy odwiedzić katedrę, należącą do najstarszych budowli sakralnych na terenie naszego kraju. Podczas przebywania w murach tej wyjątkowej świątyni można naprawdę poczuć powiew historii kraju, obfitujący w tak wiele dramatycznych wydarzeń na przestrzeni ponad tysiąca lat dziejów narodu polskiego.

Poza samym budynkiem katedry na pewno warto także zwrócić uwagę na rosnące dopiero od kilku lat Muzeum Kolejnictwa. Zgromadzone tutaj eksponaty mówią zaledwie o jednym z wycinków historii, niemniej jednak na pewno czas poświęcony na wizytę w tym miejscu nie będzie czasem straconym.

Poznań

Największe miasto Wielkopolski ma wiele do zaoferowania wszystkim którzy chcieliby poświęcić swój czas na poznanie jego atrakcji. Spory wybór miejsc nie ogranicza się jedynie do tych związanych bezpośrednio z historią naszej państwowości, pozwala również na spojrzenie na miasto tworzone na przestrzeni wieków przez mieszkańców.

Zwiedzanie warto rozpocząć od słynnej poznańskiej Starówki. To właśnie tutaj zobaczyć można barokowy Ratusz, na którego wieży pojawiają się koziołki, będące symbolem stolicy Wielkopolski. Okalające Rynek malownicze kamieniczki, na parterach których znajdują się restauracje i kawiarnie, pozwalają turystom poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.

Poza Rynkiem również możesz zobaczyć wiele ciekawych zabytków świadczących o wielowiekowej historii jednego z najstarszych polskich miast. Ostrów Tumski, swoimi początkami sięgający czasów tworzącej się Polski pod panowaniem Mieszka I, jest miejscem, gdzie wznosi się archikatedra, założona właśnie przez pierwszego władcę naszego kraju.

Poznań posiada również dwa zamki. Zamek Królewski to budowla sięgająca swoimi początkami do piastowskich władców Polski, warto zatem zobaczyć miejsce tak silnie związane z dziejami naszego kraju. Wart uwagi każdego turysty jest też Zamek Cesarski, zbudowany w XIX wieku przez rządzących ówcześnie Wielkopolską Niemców.

Zamek w Kórniku

Ta neogotycka dziś budowla została wzniesiona w XIX wieku i jest jednym z największych atrakcji Wielkopolski. To właśnie tutaj podczas zaborów właściciel zamku, Tytus Działyński stworzył bibliotekę, w której postanowił zgromadzić jak największą ilość książek i innych druków. Działał z myślą o przekazaniu myśli polskiej następnym pokoleniom i nie ma wątpliwości, że jego szlachetna misja zakończyła się całkowitym powodzeniem.

Wielkopolska ma oczywiście o wiele więcej do zaoferowania tym, którzy chcieliby poświęcić swój czas na poznanie kolebki naszej państwowości. Słynna wieża w Kruszwicy, zabytkowy ratusz w Lesznie, owiane złą sławą więzienie w Rawiczu to tylko kilka kolejnych dowodów na to, że warto odwiedzić ten zakątek Polski. Pobyt w Wielkopolsce pozwoli na lepsze zrozumienie dziejów naszego kraju i pomoże wyjaśnić dlaczego to właśnie w Poznaniu wybuchło jedyne zwycięskie powstanie w dziejach Polski.

Artykuł powstał przy współudziale z firmą Surge Polonia, producenta min. koszulek z motywami historycznymi.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.