W pogodzie bez ustanku zachodzą zmiany. Zimową porą masz możliwość wychwycić szczególnie atrakcyjne zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy są efektem zmian, które występują w pogodzie. Pamiętajmy jednak, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo spektakularne, co niebezpieczne. Podziwiając cudne zimowe widoki trzeba wykazać się rozwagą oraz ubrać się odpowiednio do lodowatych temperatur. Niemniej jednak warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima odsłania swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, które zjawiska pogodowe możesz zaobserwować zimą.

Śnieżny klimat

Opady śniegu to nieustannie najbardziej oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. W powiększeniu taka śniegowa gwiazdeczka jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy rozmaite nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg buduje białą pokrywę, wówczas świat jest taki spokojny i magiczny. Czasami w zimie występuje się zawieja śnieżna. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa sypki śnieg zalegający na powierzchni. Lecz jak pada śnieg a także wieje porywisty wiatr, w takim razie powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są bardzo mocne możemy mówić o śnieżycy, a jak dodatkowo pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. Podczas tych gwałtownych zjawisk, lepiej pozostać w we własnym zaciszu. Niemniej jednakże w trakcie łagodnej śnieżycy bądź niedługo po niej wskazane jest wyruszyć na leśny spacer. Ośnieżone korony drzew prezentują się pięknie. Na dodatek da się z łatwością dostrzec tropy zwierząt i upajać się głuchą ciszą.

Przymrozek i mróz

Gdy temperatura wskazuje poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie zimą, ale także po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą dzienną i nocną. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To następstwo utrzymującego się ciepła w trakcie dnia a także niedużych wahań temperatur. W przypadku kiedy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko należy określić mrozem. Mały, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do spaceru po lesie. Powinno się pamiętać jednakże o odpowiednio ciepłej odzieży i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Mróz minus 20 stopni Celsjusza tworzy już radykalne warunki, przed jakimi zdecydowanie jednak powinno się ochraniać. Na tak ogromnym mrozie nie można zbyt długo przebywać, gdyż płuca i oskrzela nie mogą poprawnie działać. Zimne, suche powietrze, które gwałtownie i w nadmiernej dawce dostaje się do środka uszkadza pęcherzyki płucne i oskrzela. Rezultatem tego są nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Jednakże w razie, kiedy jest mróz do minus 15 stopni warto odbyć ożywczą przechadzkę. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych widowiskowych zjawisk związanych z zamarzaniem pary wodnej, o czym dowiesz się z następnego akapitu.

Zmrożone widoki

Zimowa pogoda stwarza warunki do powstawania cudownych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na nawierzchni, lecz także w powietrzu. Wytworzone w ten sposób przepiękne formy ozdabiają świat. Szron stanowi osad zbudowany ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli powierzchnia uzyska bardzo niską temperaturę, to występuje wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron wielokrotnie mylony jest z szadzią. Szadź jednakże powstaje w przypadku zetknięcia się schłodzonej kropelki wody z powierzchnią lub z powstałą wcześniej szadzią. W wyniku na przykład wolnego spływania takiej zamarzającej wody buduje się masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed kompletnym zamarznięciem, to w takim razie formuje się gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", gdyż droga oblepiona gołoledzią jest wygładzona i bardzo śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź to zjawiska niebezpieczne, należałoby przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu bądź szadzią drzewa wyglądają baśniowo. Na nieszczęście taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, dlatego w wielu przypadkach występują złamania gałęzi czy konarów. Gruba warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka pokrywa leżąca na drzewach i krzewach. Bezwzględnie trzeba więc przyglądać się roślinom bacznie i wymijać zakątki z wyraźnymi obciążonymi konarami, ażeby nie doszło do wypadku. Tymczasem niezwykle przecudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, choć nieraz uda się go zaobserwować. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Dochodzi wtedy do przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Kształtujące się słupki lodowe opadają na ziemię błyszcząc w promieniach słońca.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.