Zaskakujące jest, że istnieje|całe mnóstwo rzeczy, które nagle zniknęły z zasięgu naszych oczu. Przypuszczalnie nasze matki i ojcowie pamiętają najbardziej powszechnie używane rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można uchylić nieco tajemnicy udając się do muzeum, czy na pchli targ. Istnieje też możliwość wrócić z sentymentem do dawnych epok, przeglądając ten materiał.

Telefony, czy smarfony

Jak dzisiaj musimy odbyć rozmowę telefoniczną, myślimy o skorzystaniu ze smartfona. Stary telefon stacjonarny z obracającą się tarczą z cyframi zniknął zupełnie z domów i biur. Kiedyś w Muzeum Piernika w Toruniu dostrzegłem scenkę, w której dzieci ze szkolnej wycieczki próbowały odgadnąć przeznaczenie tego podejrzanego przedmiotu. Trudno było im sobie wyimaginować, że w pierwszej kolejności należy kręcić palcem tarczą, a później zaczekać na głos odbiorcy. Aparat telefoniczny stanowił urządzenie do bezpośredniej dłuższej rozmowy. Dzwoniło się do znajomych, rodziców mieszkających daleko. Składało się życzenia urodzinowe, lub gratulowało, wymieniało informacje, ploteczki. Aparat telefoniczny kiedyś stanowił zwyczajnie sprzętem do kontynuowania wzajemnych relacji. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne centrum zarządzania. Układa nam egzystowanie, rejestruje się do urzędów, uprzystępnia organizowanie spraw. Jednakże trzeba przyznać, iż rozmowy telefoniczne obecnie są krótkie i lapidarne. W wielu przypadkach wyręcza je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotka, lub zdjęcie.

Notatki

Urządzenia elektroniczne bezwarunkowo zawładnęły naszym bytem i to od nich zależy powodzenie dokonywanych codziennych czynności. Jedną z tych rzeczy, jakie zostały zastąpione przez inteligentne narzędzia stają się stopniowo notesy. Współcześnie archiwizacja materiału przebiega z wykorzystaniem nośników elektronicznych. Zdolność ręcznego pisania stała się niepotrzebna. Jednocześnie papier począł osiągać osobliwą zaletę. Przecież teraz książki się słucha z nagrania audio. W zamian szerzy się kierunek na wykorzystywanie książek w roli detalów dekoracyjnych w aranżacji. Książka powinna mieć odpowiednią wielkość, barwę dobraną do innych składników wystroju. Jesteśmy nawet w stanie nawet kupować fałszywe książki tzw. fake books, których głównej cechy nie stanowi treść, bo nie istnieje, a wzornictwo oprawy. Naturalnie stopień czytelnictwa spada, lecz czy jest się czym martwić, skoro wnętrze zostało cudownie urządzone?. Jest wszelako korzystna cecha wzmiankowanego stylu. Do tej pory istnieje mnóstwo osób kochających wydawnictwa papierowe. Notes został wziętym gadżetem, pomysłowym trikiem na układanie swojego życia. Wracają pamiętniki w formie bullet jurnal. Przydaje im się cechę zindywidualizowaną. Wszelako bibliofile tradycyjnego czytania decydują się na książki w bardzo eleganckich i estetycznych wydaniach, tak aby uwydatnić własny sentymentalny osąd wartości dorobku literackiego.

Opisane wyżej gadżety, jakie stają się wręcz muzealne nie znikają przecież całkiem z naszej pamięci. Niewątpliwie istnieje masa przedmiotów tak bardzo przestarzałych technologicznie, iż nie odszukałyby wykorzystania we współczesnym świecie. Choćby możnawspomnieć pralkę Franię, grzałkę do kubków, kasety magnetofonowe, czy dyskietki. Istnieją jednakże przedmioty wciąż żywotne w naszej pamięci, do których powracamy sentymentem. Powstaje nowy trend retro. Dostrzega się urodę dawnych pieców kaflowych, zegarków z kukułką, gramofonów. Pojawia się zaciekawienie prodiżem, saturatorem, bądź wiekową porcelaną. Pamięć o tym, co było pozostaje ciągle w wielu głowach i nadaje różnorodności w naszym życiu.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.