Porady dla początkujacych

Fotografowanie lustrzanką nie jest wcale takie łatwe jakby sie mogło wydawać, opanowanie tej umiejętności wymaga sporo czasu, choćby z tego względu, że w porównianiu z prostym aparatem kompaktowym, lustrzanka ma dużo więcej ustawień, trybów pracy oraz dostępnych funkcji. Dodatkowo możemy praktycznie dowolnie  ustawiać kombinacje ustawień, a wtedy okazuje się, że lustrzanką cyfrową możemy wykonać zdjęcie na setki odmiennych sposobów.

Nic więc dziwnego w tym, że nawet obeznany w temacie amator poświęca wiele czasu na zapoznanie się z możliwościami aparatu, a opanowanie szybkiego przełączania ustawień trybu oraz funkcji wymaga czasu. Poniżej przedstawimy parę porad, które pomogą nauczyć się sprawnego fotografowania.

Po pierwsze, zanim zaczniemy naszą sesją zdjęciową musimy ustalić co będziemy fotografować oraz gdzie będziemy to robić. Czy będzie to sesja w plenerze - w górach, na plaży, czy w muzeum. W zalezności od wyboru okoliczności w jakich będziemy fotografować do aparatu zamontowac musimy odpowiedni do warunków obiektyw. Przy wymianie obiektywu musimy pamietać o konieczności zachowania jak najbardziej czystych warunków, tak aby kurz nie dostał się do aparatu.
Następnie musimy ustawić funkcję pracy oraz tryb właściwy dla zaplanowanej sesji fotograficznej. Możemy sobie wczesniej poćwiczyć zmianę funkcji i trybu, jeśli mamy w planach robienie na przemian zdjęć we wnętrzu i na dworze.

Może się wydawać, że powyższe wskazówki są banalne, lecz przy ogromnej liczbie opcji nawet doświadczony pasjonat fotografii może zaliczyć wpadkę taka jak na przykład zrobienie serii zamiast pojedynczej fotografii, niby nie jest to znacząca pomyłka, ale niepotrzebnie zajmie nam pamięć aparatu. Szczególnie w przypadku, gdy zapisujemy zdjęcia w formacie RAW, a do tego mamy niewielka karte pamięci.

Warto także pamiętać o zapasowym akumulatorze, gdy wybieramy się na dłuższą przechadzke z aparatem. Należy wiedzieć, że lustrzanka zużywa duzo energii, szczególnie w trybie Live View, łatwo więc o nagłe rozładowanie akumulatora. Zapakujmy też pusta kartę pamięci, aby nie mieć potem problemu gdyby nagle zabrakło miejsca na zapis zdjęcia.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.