Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych domach najczęściej? Obok psów oraz kotów naszymi pupilami nierzadko stają się gryzonie. Sklepy zoologiczne obecnie proponują nam nam coś więcej niż tylko chomiki oraz myszki. W związku z tym w gronie domowych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z dalekiego Chile. Koszatniczka zdobyła serca Polaków swoim wyglądem a także prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń nadto trudny w hodowli, to jak każdy zwierzak wymaga dostosowanego podejścia ze strony człowieka. W jaki sposób zatem należy dbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga przede wszystkim własnego kąta. Sklepy zoologiczne, mając na uwadze rosnące zainteresowanie gryzoniami, oferują coraz więcej dużych klatek, w których gryzonie mają zapewnione odpowiednie warunki. Pamiętajmy, że koszatniczki powinny posiadać klatkę dobraną wymiarem do swoich potrzeb, nie może to być za mała klatka dla gryzoni, pokuśmy się o wielopoziomową klatkę, w której zmieszczą się konary, po których koszatniczka przepada się wspinać.

Bardzo istotna będzie także odpowiednia dieta. Roślinożerne koszatniczki lubią te ziarna dla gryzoni, które powstały z myślą o nich. Suchy granulat, ziarna jak również trawa – to menu jest podstawą dla koszatniczki. Koszatniczka musi mieć również stały dostęp do siana dla gryzoni a także oczywiście do czystej wody. Koszatniczkom nie wolno także jeść cukru pod żadną formą.  

Karma dla koszatniczki a także klatka to nie komplet. Właściwe zabawki to następna istotna rzecz. Energiczne z natury koszatniczki potrzebują ruchu, w związku z tym ich wybieg powinien mieć nie tylko odpowiednie rozmiary, ale też wyposażenie. Z reguły jest to duży kołowrotek.

Prócz systematycznego czyszczenia klatki niezwykle ważne jest także wypuszczanie koszatniczki na zewnątrz klatki. W ten sposób może ona bez ograniczeń pobiegać, co w przypadku tak aktywnego gryzonia jest sprawą nader istotną. Każdy kto pragnie trzymać koszatniczkę w swoim domu powinien także pamiętać o jednym. Koszatniczka choć nie jest nadto wymagającym lokatorem, natomiast może utrudnić życie poprzez hałasy. Obgryzanie prętów czy gałązek, bieganie po klatce a także w karuzeli o każdej porze dnia i nocy – z takimi odgłosami musisz się oswoić w chwili, gdy sprowadza się do mieszkania koszatniczkę. Choć głośna i ruchliwa, będzie niezwykle interesującym przyjacielem w naszym domu, a podpatrywanie jej w czasie zabawy zdoła uczynić wiele uciechy.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.