Podwalina filatelistyki to kolekcjonowanie, szukanie, gromadzenie. To, co zbiera filatelista, nazywa się mianem walorów filatelistycznych. Dlaczego walor? Skutkiem tego, że każdy detal zbioru ma dla jego właściciela wyznaczoną wartość.

Gama walorów filatelistycznych jest bardzo bogata. Z niektórymi natknąć możemy się prawie każdego dnia. Są to tak typowe walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów spotkać możemy bez mała w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych najbardziej wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są również odnośnie do ceny: spotkać można i te, które są napradwę niedrogie, jakże i takie, za jakie trzeba zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory półpocztowe, pocztowe a także pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy upoważnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej lub zewnętrznej służby pocztowej w związku z przekazywaniem listów. Są to przede wszystkim znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, etykietki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie wyprodukowane zostały przez inne instytucje, lecz są wykorzystywane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Są to przede wszystkim etykiety na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z dodrukami.
Walory pozapocztowe produkowane są z uwagi na działalność poczty, jednakże bez jej oficjalnego udziału. Mogą to być zarysy znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne uznać za pełnowartościowe, muszą one dotrzymać kroku wielu warunkom. Nie mogą być zagięte ani poplamione. Trefny walor filatelistyczny nie ma realnie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, a wynika to w zasadzie z funkcji piastowanych przez tę instytucję. Onegdaj filateliści gromadzili faktycznie wszystko, co było jakoś związane z aktywnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Nastawienie to uległo jednakże w ostatnim czasie przemianie, ze względu na to, że dziś cele poczty są znacznie bardziej różnorodne.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.