Dzień św. Walentego, znane również jako Walentynki, to globalna uroczystość poświęcona przyjaźni, sympatii i miłości. Świętujemy to święto 14 lutego każdego roku. Szczególnie w ten dzień wszyscy wyznają swoją miłość i uczuciowość wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich drugich połówek. Obyczaj celebrowania Walentynek sięga starożytnego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. Obecnie Walentynki są obchodzone na całym świecie, a zakochani przekazują sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Bezwględnie przeczytaj ten artykuł, jeżeli chcesz poznać pochodzenie i tradycje związane z Dniem św. Walentego.
Historia Świętego Walentego
Historia świętego Walentego jest nieco zawikłana i pełna niedomówień. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, św. Walenty był kapłanem i lekarzem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został osadzony za udzielanie chrztu świętego. W ciągu pobytu w więzieniu, Walenty pomagał współwięźniom, oraz cudownie uzdrawiał. Kolejna legenda przekazuje, iż Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, która również była chrześcijanką. Zakochany Walenty słał oblubienicy liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co według niektórych dało źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć zbliżona legenda mówi o tym, że Walenty został uwięziony za złamanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał zaślubin każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty rzekomo udzielał potajemnie ślubów, za co trafił do więzienia. W tym miejscu połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Walenty cudownie przywrócił wzrok ukochanej. Ostatecznie cesarz skazał Walentego na śmierć, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest traktowany jako opiekun zakochanych, medyków oraz chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.
Zwyczaje związane z Walentynkami
Walentynki to niezwykły okres, kiedy ludzie chcą demonstrować swoją czułość w stosunku do swoich ukochanych. W tym dniu zakochani wymieniają się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Wybiera się też na randki. Na Walentynki zwykle wręcza się prezenty takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, a także ręcznie robione prezenty albo przedmioty osobiste. Znaczące jest to, żeby podarek był indywidualnie dopasowany do osoby, która go otrzymuje i odzwierciedlał sympatię. Niemało ludzi traktuje Walentynki jak komercjalny obrzęd , jednak dla wielu zakochanych to bardzo uroczysty dzień, kiedy mogą wyrazić swoją miłość. Poza tym to również znakomita okazja do ujawniania uczuć nie wyłącznie swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety podarują prezenty swoim lubym. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, że miłość można celebrować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.