Róże ogrodowe to jedne z wyjątkowo lubianych kwiatów ozdobnych na całym świecie. Istnieje bez liku przeróżnych typów i odmian, ccociaż ich uprawa wymaga pewnej znajomości i okreśłonego sposobu postępowania. W tym artykule omówimy różne rodzaje róż ogrodowych i sposoby ich uprawy. Pośród róż ogrodowych znajduje się mnóstwo interesujących odmian, a każda z nich ma swoje własne wymagania w kwestii pielęgnacji. Nadzwyczaj słynne typy to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają spore, bogate kwiaty o wielorakich kolorach. Uznawane są za bardziej podatne na choroby niż inne rodzaje i wymagają regularnej opieki.

Róże pnące wypuszczają długie pędy, które mogą rosnąć nawet do 3-4 metrów. Nadają się do pokrywania ścian, ogrodzeń i kratek.

Róże miniaturowe: Te róże określają małe kwiaty i niższy wzrost niż pozostałe odmiany, co sprawia,że są idealne do uprawy w pojemnikach lub w małych ogrodach.

Róże pienne są szczepione i trzymane jako małe drzewka. Są one częstokroć używane do zakładania dekoracyjnych miejsc w ogrodach.

Róże parkowe to na ogół znaczne i unikalne krzewy, świetne do uprawy w rozległych zieleńcach i parkach. Mają one zwykle zdecydowany zapach a także dużą ilość kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe wymagają zaangażowanej opieki, na przykład cięcie i podlewanie, tak aby podtrzymać ich wigor i piękną prezencję.

Róże rabatowe to przeważnie niższe gatunki róży ogrodowej, kapitalne do uprawy w gazonach, rabatach i pojemnikach. Są one po wielokroć w wyższym stopniu odporne na choroby aniżeli pozostałe gatunki i pochłaniają mniej opieki. Róże rabatowe przeważnie kwitną przez pełny sezon wegetacyjny, natomiast ich barwne kwiaty nadają się do sporządzania pięknych kompozycji kwiatowych na rabacie.

Żeby sadzić róże ogrodowe, powinno się wybrać stosowne miejsce w ogrodzie. Róże wymagają słonecznego stanowiska, lecz równocześnie znakomicie rozkwitają w glebie o umiarkowanej wilgotności. Gleba musi być dobrze przepuszczalna jak również zasobna w składniki odżywcze.

Podczas sadzenia róży wypada pamiętać, iż korzenie muszą być umieszczone na głębokości plus minus 7/8 cm. Po posadzeniu róży trzeba systematycznie podlewać ją obficie na przestrzeni pierwszego miesiąca, by ułatwić ukorzenienie w nowym miejscu.

W trakcie okresu róże wymagają regularnego nawadniania i nawożenia, nawozimy do nie później niż do lipca. Powinno się także regularnie obcinać uschnięte kwiaty i schorowane pędy, ażeby ożywiać kolejny przyrost. W okresie zimowym powinno się dodatkowo zabezpieczyć rośliny przed mrozem, robiąc kopczyki.

Bezspornie można powiedzieć,że róże ogrodowe to przecudowne i popularne krzewy, jakie możemy uprawiać w wielorakich odmianach i miejscach. Wymagają one odpowiedniego podejścia oraz zaangażowania, jednakże z stosowną opieką, róże mogą stać się ozdobą każdego ogrodu. Bez względu na to, czy pragniesz pielęgnować róże parkowe, rabatowe, pnące, czy miniaturowe, pamiętaj o stosownym doborze miejsca, systematycznym podlewaniu, nawożeniu a także przycinaniu pędów.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.