Jakie są formalności jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński za granicą? Oto podstawowe informacje. Podstawą prawną regulującą przepisy zawierania małżeństw za granicą jest Prawo o aktach stanu cywilnego. Jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński w zagranicznym urzędzie stanu cywilnego w wybranym mieście należy wystosować zawiadomienie o chęci zawarcia małżeństwa.

W zależności od kraju termin składania podań wynosi od jednego do trzech miesięcy przed planowaną datą uroczystości. Możemy też zdecydować się na ślub w polskiej placówce dyplomatycznej, musimy wtedy zwrócić się do kierownika USC w miejscu zamieszkania z prośbą o wydanie zaświadczenia, które umożliwi nam zawarcie małżeństwa poza Polską. Na wydanie zaświadczenia czeka się 7 dni.

Oprócz zaświadczenia wymagane są:

  • kopia paszportu (oryginał do wglądu na miejscu),
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • kserokopie paszportów świadków,
  • zapewnienie małżeńskie - pisemne zapewnienie, że nie istnieją okoliczności stojące na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa.

Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na obowiązujący w danym kraju język i dostarczone do placówki dyplomatycznej na co najmniej miesiąc przed planowaną datą ślubu. Niektóre konsulaty wymagają okresu 3 miesięcy.

Aby małżeństwo zostało uznane w Polsce, akt zawarcia małżeństwa za granicą należy wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego. W tym celu w USC trzeba złożyć:

  • otrzymany oryginał aktu małżeństwa,
  • jego tłumaczenie (dokonane przez tłumacza przysięgłego),
  • dowód osobisty do wglądu.

Na dokumenty oczekuje się około 3 miesięcy. Po dokonaniu wpisu wystawiany jest skrócony odpis aktu małżeństwa w języku polskim.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.