Jakie są formalności jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński za granicą? Oto podstawowe informacje. Podstawą prawną regulującą przepisy zawierania małżeństw za granicą jest Prawo o aktach stanu cywilnego. Jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński w zagranicznym urzędzie stanu cywilnego w wybranym mieście należy wystosować zawiadomienie o chęci zawarcia małżeństwa.
W zależności od kraju termin składania podań wynosi od jednego do trzech miesięcy przed planowaną datą uroczystości. Możemy też zdecydować się na ślub w polskiej placówce dyplomatycznej, musimy wtedy zwrócić się do kierownika USC w miejscu zamieszkania z prośbą o wydanie zaświadczenia, które umożliwi nam zawarcie małżeństwa poza Polską. Na wydanie zaświadczenia czeka się 7 dni.
Oprócz zaświadczenia wymagane są:
- kopia paszportu (oryginał do wglądu na miejscu),
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- kserokopie paszportów świadków,
- zapewnienie małżeńskie - pisemne zapewnienie, że nie istnieją okoliczności stojące na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa.
Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na obowiązujący w danym kraju język i dostarczone do placówki dyplomatycznej na co najmniej miesiąc przed planowaną datą ślubu. Niektóre konsulaty wymagają okresu 3 miesięcy.
Aby małżeństwo zostało uznane w Polsce, akt zawarcia małżeństwa za granicą należy wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego. W tym celu w USC trzeba złożyć:
- otrzymany oryginał aktu małżeństwa,
- jego tłumaczenie (dokonane przez tłumacza przysięgłego),
- dowód osobisty do wglądu.
Na dokumenty oczekuje się około 3 miesięcy. Po dokonaniu wpisu wystawiany jest skrócony odpis aktu małżeństwa w języku polskim.