Zima stanowi cudowny okres, ażeby energicznie spędzać czas na świeżym powietrzu, jednak treningi w chłodniejszych warunkach mogą tworzyć wyzwanie dla odporności i kondycji. W tym artykule przedłożymy, jak trenować na świeżym powietrzu zimą, unikając kontuzji i chorób. Poznaj parę istotnych wskazówek.

Twój sukces, twój czas

Najlepszą porą dnia na ćwiczenie zimową porą jest czas, gdy temperatura jest najwyższa. To na ogół południe bądź po godzinie 12. Unikaj ćwiczeń porankiem czy też wieczorową porą, kiedy obniża się ponizej zera. W dodatku, kiedy jest ciemno zwiększa się niebezpieczeństwo kontuzji, w związku z tym staraj się uprawiać sport przed wieczorem

Ubranie na zimowy trening - Co jest ważne?

Właściwy ubiór to klucz do zachowania ciepła i komfortu w toku ćwiczeń w zimie. Oto parę rad odnośnie stroju:
- Warstwy garderoby - Nakładaj warstwy, zaczynając od cienkiej warstwy bazowej, która absorbuje pot, a w następnej kolejności dołącz warstwę izolacyjną i zewnętrzną, chroniącą przed wiatrem i wilgocią.
- Ochrona głowy- Ciepło umyka z ciała przez głowę, zatem noszenie czapki czy też opaski na uszy jest istotne.
- Rękawice - kończyny są szczególnie wystawione na chłód, zatem pożądane byłoby postarać się w odpowiednie rękawice.
- Mocne obuwie - Wybierz buty gwarantujące izolację i przyczepność do oblodzonych powierzchni.

Prawidłowe rozgrzewanie przed zimowym treningiem

Zanim ruszysz na trening zimą, dbaj o gorliwe rozgrzanie ciała. Poczyń parę dynamicznych rozruchów, np. podskakiwanie na skakance czy też bieg w miejscu, tak aby zwiększyć przepływ krwi a także pobudzić mięśnie do ruchu. Po ćwiczeniach nie zapominajo rozciąganiu, żeby uniknąć sztywności mięśni.

Zimowy trening i odpowiednie nawodnienie - Jak się chronić?

Zimą łatwo zapomnieć o piciu wody, ale strata płynów w skutek pocenia się wciąż występuje podczas treningów na lodowatym powietrzu. Pamiętaj, aby popijać wodę w czasie ćwiczeń, żeby uniknąć odwodnienia.

Trening w chłodniejszych warunkach - Co musisz mieć?

Warto rozważyć nabytek niektórych zimowych dodatków, jakie mogą poprawić komfort treningu, przykładowo okulary przeciwsłoneczne, żeby osłonić oczy przed słońcem i osłony na nos i usta.

Bądź przygotowany na zmienne warunki w czasie treningu zimą

Mroźne czynniki pogodowe są w stanie zmieniać się bez ustanku, zatem nie powstrzymuj się zharmonizować swoje programy ćwiczebne, jeżeli pogoda będzie niesprzyjająca. Nieraz transfer treningu do pomieszczenia czy wybór innej formy aktywności bywa najrozsądniejszym rozwiązaniem.

W konkluzji, trening na rześkim powietrzu zimową porą może bywa kwestią przyjemną, jeżeli mamy właściwe przygotowanie oraz znajomość zagrożeń. Dostosowanie odzieży, wyśmienite ćwiczenia rozruchowe a także przezorność w wyborze pory dnia są w stanie pomóc Ci uniknąć urazów i infekcji. Pamiętaj dodatkowo o wyczuciu swojego organizmu i dopasowywaniu ćwiczeń do obecnych czynników pogodowych.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.