Gdy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej ożywiony i barwny. Wprawdzie dni są w dalszym ciągu zimne, a noc pokrywa ziemię szronem, to jednak intensywne, jaśniejące promienie słońca, nabrzmiałe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi upajają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas niepojęta ochota do metamorfoz, do czynienia. Na wiosnę nagminnie rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu kres zimy to okres na zrealizowanie wiosennych porządków. Chcemy całkowicie uporządkować i odnowić obszar wokół siebie, usunąć bezużytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w ostatnim czasie oraz posegregować garderobę.

Wiosna sprawia, że czujemy się niesłychanie zmotywowani do działania, ukazujemy nowe pokłady ikry, ale czasem własny entuzjazm jest tak znaczny, że działamy przesadnie żywiołowo. Wtedy nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. Tym samym tak ogromnie znaczące jest zamierzenie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zdziałać od razu, co potrzebuje poświęcenia większego czasu i energii. Rozpocznijmy tymczasem od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Niewątpliwie powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do właściwych powierzchni, w szczególności jest to ważne, jeśli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Z pewnością wypada zrobić rezerwa płynów i detergentów, przy użyciu których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże jednak, czy ostatecznie nie poprawniej bezwarunkowo przerzucić się na eko sprzątanie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy posiadamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli pragniemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przeznaczyć na kwestę.

Sprzątanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy oraz wyczyść żyrandole i lampy. W następnej kolejności powycieraj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest porządkować na bieżąco, bowiem te dwa pomieszczenia posiadają bardzo ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeżeli dawno nie sprzątałeś grzbietów szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie pucowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać preparatem z octem, ażeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je dodatkowo wewnątrz. Zalegające paprochy, resztki artykułów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i wybitnym środowiskiem do namnażania się różnych insektów. Warto więc skrupulatnie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć trochę więcej czasu, aby dokładnie wypolerować szyby, tak aby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień niestarannie poprzecierać okna, osiągniemy marny efekt, który doskonale będzie widoczny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy dodatkowo zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w domu na przykład w witrynach. Za jednym zamachem powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, lub rolet jak również o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader zbiera się brud.

Przyszedł czas na porządkowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania i buty i zająć się doborem garderoby. Z niewątpliwie odnajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu niewykorzystywanych ubrań, zepsutej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie dobrą szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których podstawowym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i zbieranie kurzu. Jak posprzątamy dokładnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy zatrzęsienie miejsca do tego, by pozostałe rzeczy były złożone równo i porządnie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się jednak śmiałości i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zazwyczaj trudniej jest podjąć taką decyzję, więc jeżeli rodzic spostrzega, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, że wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeżeli jest to możliwe warto wyposażyć się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i zapakowane do osobnych pojemników są bez trudu poręczne, a równocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na finał pora na podłogi. Jeżeli posiadasz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu i wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których także gromadzi się kurz. Wskazane jest też uprzątnąć pod masywnymi meblami, należy je przemieścić, by przyzwoicie wypolerować trudno dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki wymagają niesłychanie dużo czasu oraz wysiłku. Mimo to nie powinno się się tym zrażać, gdyż gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada rześkie wiosenne powietrze, sprzątanie jest w dużym stopniu przyjemniejsze. Bazą dla sukcesu w sprzątaniu jest dobry planner, który będzie zawierał kolejne etapy porządków. Jeżeli zapiszesz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj również z listy elementy, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł dać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.