Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Należąc do niej człowiek uczy się współżycia z ludźmi i podstawowych norm zachowania. Zatem ze społecznego punktu widzenia rodzina odgrywa niebagatelną rolę. Dziecko dorastając w rodzinie przyjmuje wzorce, naśladuje rodziców i uczy się postępowania dorosłych. Wiele społeczeństw chroni rodzinę. Są specjalne programy rządowe, które mają na celu jej ochronę.

Rodziny wielodzietne mogą liczyć na większą pomoc finansową państwa, dostęp do finansowania i innej pomocy. Krajem, gdzie jest dobrze rozwinięty welfare jest Szwecja, Norwegia, Niemcy. Niestety, istnieje wiele krajów na świecie, gdzie rodzina jest pozostawiona sama sobie. Dużo jest przykładów ubóstwa. Zbyt dużo dzieci cierpi głód, a pomoc rządowa jest nikła, bądź żadna. W Brazylii dzieci opuszczają rodziny w poszukiwaniu kawałka chleba. Po drodze trafiają na przestępców i handlarzy, którzy je wykorzystują. Rodzina nie posiadająca środków materialnych nie może spełniać swojej roli. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc rządowa.

W okresie uprzemysłowienia Europy zmiany dokonywały się również w rodzinie. Burżuazja wytworzyła nową koncepcję rodziny. Dzieci znajdowały się pod szczególną opieką. Niemowlętami zajmowała się matka lub nianie. Kiedy dziecko stawało się większe posyłano je do szkoły prywatnej lub państwowej.

Przykładano dużą rolę do wykształcenia. Kobieta w rodzinie burżuazyjnej była wspomagana przez inne osoby, gdyż ze względu na sytuacją finansową można było sobie na to pozwolić. Głowa rodziny często przebywała poza domem ze względu na sprawy zawodowe. Wolne chwile chętnie poświęcała swojej rodzinie. Kobieta zarządzała gospodarstwem domowym, wychowaniem dzieci. Otrzymywała od męża odpowiednią ilość pieniędzy na wydatki.

Rodzina robotnicza żyła w dużo gorszych warunkach. Kobiety zwykle pracowały jako gospodynie domowe u ludzi zamożnych. W domu często brakowało pieniędzy na podstawowe dobra materialne. Dzieci nie miały swobodnego dostępu do szkół. Brakowało środków finansowych na pokrycie kosztów nauki. Dzieci robotnicze często pomagały rodzicom w zajęciach domowych. Najliczniejszą rodziną były tradycyjnie rodziny chłopskie. Składały się z wielu pokoleń.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.