Sytuacje życiowe, niepowodzenia, problemy finansowe, praca w trudnych warunkach stanowią czynniki powodujące stres. Na pojawienie się niekorzystnych sytuacji nie mamy wpływu. Pojawiają się niespodziewanie i powodują zdenerwowanie. Niewątpliwie częste odczuwanie stresu nader negatywnie wpływa na nasze zdrowie.Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Przeczytaj, do czego prowadzi stres i jak sobie z nim radzić.
Konsekwencje stresu
Stres powoduje mnóstwo skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Czasem zły nastrój i utrata zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Szkodliwe skutki w formie dolegliwości i zaburzeń są efektem dystresu, który oznacza długotrwałe napięcie nerwowe. W przeciwieństwie do niego występuje krótkotrwały eustres, oznaczający motywujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres wystawia nasz organizm na ciągłe napięcie nerwowe, wskutek tego powoduje wiele zgubnych skutków. Do najczęściej występujących skutków stresu natury fizjologicznej wskazuje się dolegliwości bólowe głowy, mięśni, stawów, brzucha, choroby wrzodowe układu pokarmowego, perturbacje żołądkowe, zaburzenia oddychania, choroby układu krążenia,omdlenia, zaburzenia odżywiania, choroby układu kostnego, obniżenie odporności. W dodatku destres jest podawany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, oraz chorób nowotworowych. Nader liczną grupę tworzą dolegliwości psychicznej. Należą do nich głównie: zaburzenia psychiczne,stany lękowe, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, spadek libido,tiki nerwowe, utrata kontroli nad emocjami, upośledzenie funkcji poznawczych.
Niefarmakologiczne sposoby na obniżenie stresu
Mówi się, iż podstawą jest pozytywne nastawienie. Jednak w ciężkich chwilach trudno wykrzesać z siebie optymizm. Należy skupić się na możliwościach rozwiązania przeszkód oraz odnaleźć w sobie wiarę we własne siły. Jeżeli spostrzegasz u siebie napięcie nerwowe skorzystaj z potwierdzonych sposobów. Nie ulega wątpliwości regularne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Przecież w grupie trenuje się raźniej. Zwracaj baczną uwagę na to, co jesz. Zrezygnuj z używek. Dodatkową sprawą jest zapewnienie właściwych warunków do należytego wypoczynku. Wysypiaj się i znajdź czas na relaks. Swórz własny zabieg uspokajający. Posłuchaj muzyki, skorzystaj z mocy olejków do aromaterapii. Wielu osobom służy medytacja bądź rozliczne techniki wizualizacji. Przypominanie sobie przyjemnych zdarzeń bez wątpienia ma znaczenie i warto pomarzyć o czymś przyjemnym. Niektórym osobom służy medytacja lub rozmaite techniki wizualizacji. Są jednakowoż również tak trudne chwile, w których bardzo trudno samodzielnie podjąć walkę ze stresem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odnalezienie doświadczonego terapeuty. Wsparcie psychologa niekoniecznie znamionuje leczenie, w niektórych przypadkach owocna jest sama rozmowa z kimś o problemach|cenne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który umie słuchać.