Wykładziny, obrusy, tapicerka, pościel oraz ręczniki to najszybciej brudzące się tekstylia w hotelach i restauracjach. Usuwanie zaschniętych plam po sosie lub czerwonej szmince stanowi nie lada wyzwanie. Namaczać czy szorować? A może stosować odplamiacz? Sposób działania zależy od ubrudzonego materiału i zanieczyszczeń, z którymi musimy się zmierzyć. Jak radzić sobie z uciążliwymi zbrudzeniami podpowiada marka Clinex.

Plama? Po pierwsze zidentyfikuj problem

Jak wiadomo, plamy pojawiają się w najbardziej widocznych miejscach, w najmniej odpowiednim czasie. Wino rozlane na środku restauracyjnego dywanu, czy kropla krwi na hotelowym ręczniku… wystarczy niewiele, aby popsuć walory estetyczne każdego miejsca. Dlatego warto wiedzieć, jak usuwać niechciane zanieczyszczenia. Podstawą zasadą podczas walki z plamami jest określenie, z jakim  zabrudzeniem mamy do czynienia. Od rodzaju plamy i powierzchni, na której się ona znalazła, zależy sposób działania. Dopiero wiedząc, jaki materiał musimy oczyścić, przystępujemy do działania.

Warto zaznaczyć, że przed zastosowaniem pianki, płynu czy innego detergentu zawsze należy sprawdzić jego działanie w mało widocznym miejscu. Odplamiacze to bardzo silne środki czyszczące, dlatego przed każdym ich użyciem należy wykonać test, aby nie uszkodzić zabrudzonego materiału. W walce z plamami ważny jest również czas działania. Im szybciej usuniemy zanieczyszczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że nie wniknie ono w głąb materiału, przez co proces mycia będzie łatwiejszy.

textilefoam newPlamy rozpuszczalne w wodzie

Wszystkie zabrudzenia, z którymi zmagamy się na co dzień, można podzielić na: plamy rozpuszczalne w  wodzie i te rozpuszczalne jedynie w rozpuszczalnikach organicznych. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, w jej skład wchodzą – składniki potu, cukier, soki owocowe i substancje białkowe oraz mocz. Tych plam pozbędziemy się dzięki procesowi solubilizacji, który odbywa się w chwili łączenia rozpuszczalnika z cieszą. Zabrudzenia podczas kontaktu z wodą zaczynają pęcznieć, co ułatwia ich usuwanie. Po namoczeniu wystarczy pozbyć się plam przy użyciu niewielkiej ilości energii mechanicznej, np. trąc lub szczotkując materiał. Jeśli plamy są na tapicerce mebli lub samochodu, wtedy możemy wybrać Clinex Textile Foam. Roztwór w postaci aktywnej pianki, który można aplikować bezpośrednio na plamę. Wystarczy wstrząsnąć butelkę i spryskać równomiernie czyszczoną powierzchnię. Następnie odczekać kilka minut i wyczyścić zabrudzone miejsce przy użyciu gąbki. Preparat nie wymaga spłukania, a zawarte w nim aktywne substancje wiążą cząsteczki brudu, które po wyschnięciu powierzchni można zebrać przy pomocy odkurzacza.

antispot 02Plamy nierozpuszczalne w wodzie

Oleje, smary i kleje po etykietach, żywica oraz gumy do życia to zbrudzenia, które nie są rozpuszczalne w wodzie. W usunięcia takich zanieczyszczeń pomogą wysokostężone rozpuszczalniki. Tylko takie produkty są w stanie przywrócić poplamionym powierzchniom dawny blask. Do walki z trudnymi zabrudzeniami, które łatwo wnikają w tkaniny, warto wybierać sprawdzone produkty, np. Clinex Anti-Spot. Preparat to wydajny odplamiacz do stosowania miejscowego. W swoim składzie zawiera wyciąg ze skórki pomarańczy, który pomaga w usuwaniu plam i zanieczyszczeń. Dzięki formule zamkniętej w aerozolowym opakowaniu w kilku ruchach można nanieść preparat bezpośrednio na brudną powierzchnię. Wystarczy ok. 60 sekund działania, aby pozbyć się tłustych plam, czy wdeptanej gumy do żucia z wykładziny dywanowej. To dobre rozwiązanie, jeśli plamy pojawiają się na sporej powierzchni, trudnej do wyprania, wtedy działamy miejscowo, bezpośrednio na zabrudzenie.

Nikt z nas nie chciałby przebywać w zabrudzonym pomieszczaniu, dlatego walka z plamami jest niezwykle ważna. Wystarczy profesjonalnie podejść do sprzątania i usunięcie nawet zaschniętych zabrudzeń może nie być trudne. W restauracji i hotelu warto stosować sprawdzone środki, które zapewnią odpowiednie działanie oraz pozwolą zapomnieć o nieestetycznych zanieczyszczeniach.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.