Jedną z najczęściej zakładanych form działalności gospodarczych w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Jej równie chętnie wybieraną brytyjską alternatywą jest spółka typu Limited (spółka Ltd).

Gdy zdecydujesz się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w UK, możesz wybrać spośród dwóch głównych opcji:

 • Prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD)
 • Spółka akcyjna (PLC)

Większość freelancerów, wykonawców, start-upów i małych firm wybierze właśnie założenie spółki LTD, ponieważ PLC muszą mieć minimalny kapitał zakładowy w wysokości 50 000 GBP, co najmniej dwóch udziałowców, dwóch dyrektorów i wykwalifikowanego sekretarza firmy.

Nie ma wymogu minimalnego kapitału zakładowego dla spółek LTD. Jeśli chcesz, założenie spółki LTD można zacząć od wartości 1 GBP.

Jak założyć firmę w Anglii – wymagania do założenia spółki LTD

Wiele osób zastanawia się, jak założyć firmę w Anglii i czy jest to proces łatwiejszy niż w Polsce. Utworzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w Wielkiej Brytanii jest na ogół bardzo proste, ponieważ rząd Wielkiej Brytanii starał się usunąć biurokratyczne bariery, które w większości innych krajów zniechęcają potencjalnych przedsiębiorców do zakładania nowego biznesu. Spółka LTD posiada osobowość prawną i w świetle prawa nie jest podmiotem tożsamym z właścicielem spółki. Oznacza to, że finanse spółki LTD oraz jej właściciela są odrębne, a właściciel nie odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania spółki. Dopuszczalne jest również równoległe prowadzenie spółki zarejestrowanej w Anglii oraz innej działalności gospodarczej (na przykład w Polsce).

Minimalne wymagania do założenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii to:

 • Wyznaczenie co najmniej jednego dyrektora (musi mieć ukończone 16 lat).
 • Wyznaczenie sekretarza - jego obecność nie jest niezbędna w przypadku spółek LTD, funkcji tej nie może pełnić dyrektor spółki.
 • Wyznaczenie udziałowca – może być nim osoba, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora, dowolnej narodowości, mieszkająca w Wielkiej Brytanii lub poza jej granicami.
 • Zadeklarowanie kapitału zakładowego – minimalnie 1 funt.
 • Firma musi mieć zarejestrowaną siedzibę w Wielkiej Brytanii. W przypadku firm zarejestrowanych w Szkocji adres musi znajdować się w Szkocji, w Irlandii Północnej musi to być adres w Irlandii Północnej, a także w przypadku firm zarejestrowanych w Anglii lub Walii adres siedziby musi znajdować się w Anglii lub Walii. Adres ten nie musi być adresem, w którym będziesz świadczył usługi.
 • Wybrana nazwa firmy nie może być identyczna ani zbyt podobna do żadnej innej nazwy firmy obecnie znajdującej się w rejestrze w Companies House. Nie może też zawierać “wrażliwych” słów lub wyrażeń zawartych w ustawie np. “British”, “Tribunal” czy “Institute.
 • Formalne zarejestrowanie w urzędzie Companies House, który jest odpowiednikiem polskiego Krajowego Rejestru Sądowego - wpis do krajowego Indeksu Nazw Spółek i uzyskanie własnego numeru (tj. Company Number).
 • Spółkę LTD należy zameldować w urzędzie skarbowym (HMRC) w ciągu trzech miesięcy od momentu rejestracji w rejestrze firm (Companies House).
 • Spółka Limited musi prowadzić księgowość i płacić podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax).

Optymalizacja podatkowa, czyli jak legalnie płacić niższe podatki

Przy umiejętnym zarządzaniu podatkami i zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań, czyli optymalizacji podatkowej, można znaleźć duże oszczędności w tym zakresie. Należy jednak przestrzegać granicy między legalnym „unikaniem opodatkowania” i nielegalnym „uchylaniem się od opodatkowania”.

Przedsiębiorcy mogą legalnie płacić niższe podatki wykorzystując możliwości, jakie dają przepisy podatkowe. Korzystanie z optymalizacji podatkowej pozwala obniżyć obciążenia podatkowe, a co za tym idzie prowadzi do poprawy wyniku finansowego. Kluczowe jest w tym przypadku przeprowadzenie odpowiedniej analizy.

Stworzenie dobrej strategii podatkowej wymaga często zatrudnienia specjalistów – kancelaria Semper Paratus zajmuje się optymalizacją podatkową od wielu lat i dzięki temu doświadczeniu jest gotowa zaoferować najwyższą jakość usług. Co więcej, Semper Paratus Legal House LLP gwarantuje zachowanie właściwych standardów bezpieczeństwa i poufności podjętych działań. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą kancelarii semperpatarus.pl, gdzie znajdziemy pomoc prawną w takich kwestiach, jak „jak założyć firmę w Anglii?”, optymalizacja podatkowa czy ochrona podatkowa.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.