Z nadchodzącą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre załogi budowlane przeprowadzają prace wykończeniowe wewnątrz domu. Jednakże nie jest to zasadą, to mimo tego wypada dom konserwować przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w rozstrzygającym rozrachunku odpowiedzieć z osobna. Niemniej jednak każdemu inwestorowi zależy na ochronie niewykończonych i narażonych na wilgoć fragmentów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko adekwatnego samopoczucia, że zrealizowało się wszystko, ażeby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie spotkać pleśni, zniszczonych produktów jak również samego budynku.

Zrozumienie stanu surowego zamkniętego bywa nagminnie niepoprawnie interpretowane. Nie polega to zaledwie i wyłącznie na wykonaniu więźby dachowej z pokryciem ostatecznym bądź tymczasowym. Żeby przyznać budynek za stan surowy zamknięty powinno się także zamontować okna i drzwi, oraz wykonać ściany działowe. Istotną rzeczą jest zabezpieczenie domu przed wszelakimi opadami. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne zasłonięcie otworów okiennych a także drzwiowych. Jest to postulowane przy pracach wykończeniowych wewnątrz i jest to spowodowane najczęściej tym, że inwestor zamierza wykorzystywać z budynku już po sezonie zimowym. Z rozmaitych przyczyn nie jest to możliwe, ponieważ przy niektórych konstrukcjach niezbędny jest przestój w stanie surowym otwartym. Pomaga to na osiągnięciu słusznych parametrów technologicznych, chociażby na przeschnięcie dopiero co postawionych ścian. Najgorszym z możliwych jest niepozostawienie możności parowania wody z stanu zamkniętego. Ma to miejsce wówczas, gdy zamkniemy dom szczelnie, bez możliwości śladowej cyrkulacji powietrza. Wykraplanie pary, a w przyszłości jej powtórne zamarzanie na połaciach dachowych oraz ścianach będzie skutkowało pogorszeniem właściwości, a w konsekwencji niszczeniem materiału budowlanego. Unikniemy dokuczliwych niespodzianek, pozostawiając okna w pozycji rozszczelnionej, upewniając się też, że kanały wentylacyjne są drożne. Zrezygnujemy z tego rodzaju wyjść, gdy będziemy wykonywać mokre prace typu tynkowanie czy wykonywanie podłóg.

Pomieszczenia wypada grzać nie tylko w terminie realizowania prac, ale też w okresie wysychania tynków i wylewek podłogowych. Należy podobnie zagwarantować stosowną, wcześniej już wspominaną wentylację. Sposób ogrzewania jest uwarunkowany od zaawansowania robót wykończeniowych, a także dostępnych źródeł ciepła. Najdroższym rozwiązaniem jest nagrzewanie elektryczne, ale jest symultanicznie najprostszym ze wszystkich pozostałych. Działa tutaj szereg urządzeń typu grzejniki konwektorowe, olejowe czy promienniki. Mamy dodatkowo do dyspozycji (jeśli istnieje przewód kominowy) wkład kominowy opalany drewnem. Wypożyczyć można też nagrzewnice olejowe.Co do okien, to najlepiej okna się montuje wkrótce po ułożeniu tynków wewnętrznych, przed wykańczaniem elewacji. Taka kolejność prac budowlanych eliminuje możliwość zabrudzenia oraz uszkodzenia okien, zawilgocenia ścian, a także potrzebę potencjalnej reperacji ościeży, naruszonej podczas montażu okien. Bywa to czasem katastrofalne w skutkach. Pośpiech inwestora nierzadko wypływa z wyprzedzenia nadejścia mrozów. Realizacja stanu surowego zamkniętego staje się priorytetem, aby przez okres zimowy zużyć czas na prace wewnątrz domu. Tym samym okna zostają zainstalowane przed kładzeniem tynków i wykonaniem wylewek, czyli tzw. prac mokrych, powodujących wzrost ilości wody w ścianach, a tym samym - wzrostu wilgotności. Przy planowanych oknach drewnianych jest to tym w wyższym stopniu niewskazane. Obfita wilgotność może im zaszkodzić. Producenci okien ustanawiają sobie podczas wystawiania gwarancji na okna, że traci ona ważność, jeżeli po montażu okien były przeprowadzane prace mokre, a pomieszczenia nie były dostatecznie nagrzewane i wietrzone. Przy oknach PVC porządek prac nie ma aż tak znacznego znaczenia, niemniej jednak każdy inwestor pożądałby, aby założone okna nie trzeba było myć. Tak przeto przed tynkowaniem powinno się je gruntownie okryć folią i pozostawiać rozszczelnione. Jeżeli w projekcie uwzględniono tynki cementowo-wapienne, otwieranie okien w tym przypadku nie jest wskazane.

Przykrycie dachu może być przejściowe lub docelowe. Lecz gdy nie zdążyliśmy zamontować konstrukcji dachu, powinniśmy chociaż w sposób tymczasowy ubezpieczyć strop przed opadami. Na kształcie ułożenia powinno nam zależeć, bowiem woda musi napływać poza obrys wymurowanych ścian. Przy gotowej więźbie dachowej ułożenie dachu jest łatwiejsze. W ów przypadku prowizoryczne rozwiązania nie wchodzą w rachubę. Najprzyjemniej jest ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną wstępnego krycia albo papę na deskowaniu, która po zimie będzie przykryta końcowym materiałem.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.