Kosztowna kolekcja klejnotów od setek lat jest powiązana z monarchią.Symbole potęgi w każdym królestwie stanowić miały o blichtrze i dobrobycie w kraju. Ale to nie tylko podstawowe symbole monarchii są najbardziej kosztowne.

Królowie wiecznie kochali przepych i otaczali się cenną biżuterią. Szczególnie monarchia angielska, która do dziś trwa zgromadziła ogromne kolekcje wartościowych i unikalnych klejnotów. Ostatnio dosyć dużo powiada się o biżuterii angielskiej familii w kwestii schedy zmarłej ostatnio Elżbiety II. Wiele cennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są również rzadkie klejnoty kupowane nieformalnie przez władców, w tym naturalnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoim zamiłowaniem do cennej biżuterii. Co wobec tego z bez wątpienia znajduje się w skarbcu Windsorów? Które precjoza zdobyły wyjątkową wzmiankę środowisk dziennikarskich?

Wiadomo, że, kolekcja królowej Elżbiety II była ogromna. Władczyni wiele wartościowych egzemplarzy pozyskiwała sama. Ubóstwiała broszki, w Skarbcu mieści się potężny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju królowej. Jej zdaje się w największym stopniu popularną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej ceremonialnych wydarzeń. Lecz zapewnenajbardziej widowiskową biżuterię stanowią tiary. To klejnoty, które mamy możliwość podziwiać wyłącznie podczas najistotniejszych królewskich zebrań. Tiary występują jako symbol wszystkich wysublimowanych i szlachetnych pań należących do rodziny królewskiej. Mnóstwo z tych najcenniejszych była własnością do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary to kosztowny dodatek w biżuterii, który był nader ochoczo pożyczany ze skarbca królowej przez inne damy. Wśród tych cennych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, sformowaną z 1000 diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna diamentowa tiara Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, dlatego diadem potocznie określany mianem jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To chyba najbardziej rozpoznawalna tiara, albowiem uwidoczniona jest na brytyjskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawą historię, nakładana przez wiele pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast unikatowa tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była demonstrowana, lecz jak pojawiła się na głowie nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara była zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. wielokrotnie nosi ogromną tiarę Delhi Durbar, sformowaną ze złota i platyny. Wyjątkowa ozdoba ma załączona liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę skonstruowano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, obecnie ma status tiary nienoszonej. Podobnie jak wspaniała Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, ukształtowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie zakładany przez monarchinie. od momentu jej zaistnienia nosiły go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Rzecz jasna fundamentalnymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia nazywane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy pełny zestaw symboli koronacyjnych na ziemi. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, ozdobiona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów zatopiony w berle monarchy. Na insygniach znajdują się też herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda nakłana się wyłącznie podczas koronacji władcy, na pozostałych ważnych uroczystościach używana jest już lekka korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od niemal 2 wieków tworzy się oddzielną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także inne przedmioty. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria jak również pozostałe przedmioty związane z różnorodnymi okazjami królewskimi. Niemal wszystkie kosztowności królewskie można codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.