Okoliczności w czasie trwania pandemii koronawirusa jak również wynikający z niej kryzys ekonomiczny wpłynęły negatywnie na stan zdrowia psychicznego masy osób i stworzyły nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne jak również przykładowo zaburzenia połączone z nałogami.
Z grubsza 40% dorosłych w USA informowało w trakcie epidemii symptomy zaburzeń lękowych bądź depresyjnych. W dotychczasowych okresach była to plus minus 1 osoba na 10 pełnoletnich. Do przeważnie raportowanych problemów połączonych ze zdrowiem umysłowym jak również samopoczuciem należą:
- kłopoty z uśnięciem albo regularnym snem - przeszło 1/3 osób
- trudności z jedzeniem a także odżywianiem - przeszło 1/3 osób
- podwyższenie spożycia alkoholu lub stosowania substancji uzależniajacych - ponad 1/10 osób
- zmiana na gorsze poziomu zdrowia, szczególnie chorób przewlekłych wskutek obaw oraz stresu związanego z COVID-19 - ponad 1/10 osób
W miarę utrzymywania się globalnej epidemii, jeszcze więcej psychologów oraz ludzi związanych z pomocą osobom najbardziej potrzebującym przejawia niezbędność wzmożenia działań w w ramach zdrowia publicznego. Coraz gorsze wyniki badań powiązanych z samopoczuciem znamionują że bieżący stan pandemii oddziałuje ostro nie tylko na stan zdrowia fizycznego lecz także na nasze zdrowie umysłowe i nastrój. Skutki deficytów w tym obszarze mogą być obserwowalne na długo po ustąpieniu samego zagrożenia epidemiologicznego. Wsparcie psychologa, dialog z rodziną oraz przyjaciółmi to najłatwiejsza droga na odnowienie pewnej równowagi oraz szerszego spojrzenia, odzyskanie perspektywy na otaczające nas społeczeństwo.