Gdy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi rozpoczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Oczywiście ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas radują, jednakże na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie lekki okres. Dla alergików wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się męczący i przykry czas pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą dać sobie radę alergicy. Odpowiedzmy sobie tym samym, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z objawami uczulenia na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie rozpoczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima mija dosyć łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia w znacznym stopniu się wydłuża i jest w dużym stopniu bardziej dokuczliwy dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej intensywnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się też pyłki innych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W okresie trochę późniejszym gwałtownie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem szczególnie dokuczliwym dla wielu osób wrażliwych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Z kolei późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają równie ostro, jak trawy.

Symptomy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jak alergeny wziewne, dlatego że wchodzą do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Naczelne objawy związane są z wyzwalaniem histaminy i odpowiedzią ciała. pośród konkretnych objawów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Wywołuje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w czasie pylenia występuje ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców lub warzyw ( na przykład przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po spożyciu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w formie pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli pojawią się przejawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, to znaczy na przykład rzeczony wcześniej katar sienny, trzeba naturalnie zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów prowadzi w końcu do powstania astmy. Wskazane jest także już na samym początku wykonać gruntowne testy, które zaświadczą albo wyłączą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli także na wykrycie pozostałych rodzajów alergii np. pokarmowej oraz na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli objawy, które się ujawniają na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w wyznaczonych godzinach rankiem pomiędzy 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się unikać spacerów w tym terminie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym czasie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, lub wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy samochodem;
- wykonuj zaleceń alergologa i zażywaj przepisane leki.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.