Wspólnie z progresem technologicznym, nasze istnienie staje się bardziej scementowane z nowymi technologiami. Korzystamy z internetu, smartfonów, laptopów, tabletów oraz innych urządzeń cyfrowych, ażeby zarządzać naszą codziennością. Niemniej jednak takie wykorzystanie technologii ściąga ze sobą potwierdzone ujemne efekty dla naszego zdrowia, między innymi technostres.

Technostres jest stanem niepewności,zdenerwowania oraz napięcia spowodowany zbytnim wykorzystywaniem technologii. To uczucie, gdy czujemy się oszołomieni nadmiarem informacji, sumiennie pilnujemy naszych urządzeń cyfrowych, a także nieustanne analizujemy wiadomości. Technostres jest w stanie prowadzić do podniesienia poziomu zdenerwowania i lęku, natomiast w poniektórych sytuacjach może prowadzić do chorób psychicznych, jak np. depresja i zaburzenia lękowe.

Można wyliczyć wiele metod, aby stronić od technostresu oraz podtrzymać równowagę pomiędzy naszym życiem cyfrowym i prywatnym. Jednym z najlepszych metod jest zdystansowane nastawienie do użytkowania technologii. Powinno się zwracać uwagę, żeby nie przeciążać swojego mózgu i ciała nadmierną porcją danych i zadań. Znaczące jest również troszczenie się o to, by nie przeznaczać czasu, jaki chcielibyśmy spędzać z rodziną i przyjaciółmi na użytkowanie urządzeń cyfrowych.

Trafnym sposobem na zminimalizowanie technostresu jest też ćwiczenie uważność. Mindfulness to umiejętność bycia świadomym bieżącego momentu, w miejsce zbytniego akumulowania się na przeszłości lub przyszłości. To pozwala skupić się na naszym życiu prywatnym i relacjach, a dodatkowo na pełnionych zadaniach w miejsce tracić czas na nieskończone rewidowanie netu.

Dodatkowym trikiem na uniknięcie technostresu jest regularna aktywność fizyczna. Treningi nie tylko osłabiają stopień stresu, lecz także natężają ilość endorfin, co wiedzie do udoskonalenia nastroju i samopoczucia. W podobny sposób zdrowa dieta, w tym zdrowe posiłki, picie wody a także unikanie nadmiaru kawy i pozostałych stymulantów, może pomóc w utrzymaniu stabilności psychicznej.

Stosowanie nowych technologii jest niechybne, jakkolwiek ich nadmierne eksploatowanie może doprowadzać do znacznych konsekwencji dla zdrowia, w włączając w to bóle głowy, dezorientacja, nadwrażliwość na hałas, niewyspanie, lub odczucie ciągłego naprężenia. Ponadto, zbytnie wykorzystywanie urządzeń mobilnych i internetu jest w stanie wieść do uzależnienia.

Technostres jest prawdziwym problemem dla wielu z nas we współczesnym świecie internetu. Żeby ustrzec się ujemnych konsekwencji zdrowotnych, należałoby przypatrzeć się naszemu nastawieniu do korzystania z nowych technologii. Zdołamy wystrzegać się technostresu przez zdrowe stanowisko, ćwiczenie mindfulness, systematyczną aktywność fizyczną oraz dbanie o swoją dietę i picie dużej ilości płynów. Ważne jest także, żebyście pamiętali o równowadze pomiędzy naszym przebywaniem w świecie cyfrowym i prywatnym, próbując nie poświęcać nazbyt wiele czasu na wykorzystywanie urządzeń cyfrowych i zachowując równowagę między obowiązkami a relaksacją.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.