Kiedy słyszysz słowo „tłuszcz”, myślisz sobie… no właśnie, co myślisz? „Fuj”, „nie, dziękuję”, „niezdrowo” – to najczęstsze odpowiedzi. Jak się jednak okazuje, organizm bez tłuszczów nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Co więcej, niektóre tłuszcze są naprawdę zdrowe!
Tłuszcz jest niezbędny w naszej diecie!
Na samym początku musimy sobie uświadomić, że tłuszcz jest najważniejszym składnikiem energetycznym, który dostarczamy organizmowi wraz z pokarmem. Dostarcza nam kalorii, które przetwarzamy na energię. Jest także nieodłącznym elementem, jeśli chodzi o dostarczanie witamin – część z nich (A, D, E, K) jest rozpuszczalna w tłuszczach i bez nich nie jest w stanie dostać się do naszego organizmu!
Kwasy tłuszczowe – nasycone i nienasycone
Jak widzimy, nie możemy unikać tłuszczów podczas układania jadłospisu. Jest w tym jeden mały szkopuł: niektóre tłuszcze są zdrowe, a nie już nie. Jak je rozpoznać? Gdzie szukać tych, które pomagają organizmowi, a nie utrudniają jego pracy? By odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej kwasom tłuszczowym, czyli podstawowemu budulcowi tłuszczów.
Co do zasady możemy je podzielić na nasycone i nienasycone. Te pierwsze zazwyczaj są pochodzenia zwierzęcego, więc znajdziemy je głównie w czerwonym mięsie, w nabiale, smalcu czy maśle. Należy kontrolować ilość pokarmu, zawierającego te kwasy, ponieważ ich nadmiar może być kumulowany w organizmie – skąd się bierze tkanka tłuszczowa.
Druga grupa, czyli kwasy nienasycone, są zazwyczaj pochodzenia roślinnego. Dzielą się one jeszcze na jednonienasycone oraz wielonienasycone. Pierwsze z nich również należy spożywać w ograniczonych ilościach, ponieważ – podobnie jak kwasy nasycone – gromadzą się w organizmie.
Gdzie szukać zdrowych tłuszczy?
Natomiast kwasy tłuszczowe wielonienasycone są nam bardzo potrzebne, ponieważ to dzięki nim cholesterol jest utrzymywany na właściwym poziomie. Ponadto pozytywnie wpływają na układ krążenia. Warto zaznaczyć, że kwasów tłuszczowych wielonienasyconych nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować – dlatego musimy mu ich dostarczać z pokarmem!
Źródłem niezbędnych tłuszczy są m.in. oleje roślinne (nie wszystkie – najlepiej sięgać po olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy), algi, orzechy włoskie, owoce morza i ryby czy dobra margaryna, tłuszcze roślinne.