Po okrągły placek z pomidorowym sosem i różnymi dodatkami wszyscy sięgamy chętnie. Ponad 60% Polaków sięga po pizzę przynajmniej raz na miesiąc. Warto więc znać kilka ciekawostek na jej temat.
Dzień pizzy
Święto pizzożerców wypada 9 lutego. Ojczyzną tego przysmaku są Włochy, zaś historia pizzy sięga bardzo dawnych czasów. Już w starożytności wypiekano okrągłe placki, przypominające pizzę. Za ojca tego smakowitego dania uważa się jednak piekarza z Neapolu - Rafaela Esposito. Przygotował on pizzę dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która swoją kolorystyką nawiązywała do włoskich barw. Pomidory były symbolem koloru czerwonego na fladze, bazylia - zielonego, zaś biały kolor symbolizowany był przez mozzarellę. Do dziś pizza z pomidorami, bazylią i mozzarellą nazywana jest margheritą.
Największa pizza?
Choć wydawać by się mogło, że rekordy w spożyciu pizzy na pewno mają na swoim koncie Włosi lub Amerykanie, to jednak okazuje się, że w czołówce narodowości, które jedzą największe ilości pizzy plasują się Norwegowie. Według statystyk jedzą oni aż 5,4 kilograma pizzy rocznie na osobę. Największa pizza została jednak stworzona przez Włochów i miała średnicę aż 40 metrów. Z kolei Kanadyjczyk był osobą, która może pochwalić się rekordem najszybszego zjedzenia trzydziestocentymetrowej pizzy na czas. Zajęło mu to niecałe 42 sekundy.
Nietypowe dodatki do pizzy
Pizza cieszy się popularnością, ponieważ każdy może wybrać coś dla siebie. Istnieje wiele różnorodnych ciekawych zestawień, które warto są spróbowania. Do ciekawostek należy fakt, że do najdroższych pizz świata należą pizze z jadalnym złotem, a także z szkockim wędzonym łososiem oraz kawiorem, który nasączany był w szampanie. Jak widać pizza ma więc także swoje wykwintne odmiany.
Czy jemy pizzę w domowym zaciszu czy wybieramy raczej pizzeria wrocław, pizza zawsze jest daniem, po które sięgniemy chętnie. Choć w Polsce nie bijemy rekordów w jedzeniu największych ilości pizzy, to jednak pizza cieszy się niesłabnącym powodzeniem.