Lokal z opcją zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu zawsze będzie atrakcyjniejszy dla gości. Jednak klimat w Polsce nie rozpieszcza, nawet w sezonie letnim, dni bywają na tyle chłodne że klienci niechętnie wybierają stoliki w ogródkach. Planując zorganizowanie części stolików na zewnątrz lub cały lokal na świeżym powietrzu warto od razu zainwestować w ogrzewanie powierzchni dedykowanej dla gości. Ale jak to zrobić najlepiej?

Odpowiednie ogrzanie ogródka restauracyjnego to naprawdę spore wyzwaniem. Klasyczne parasole grzewcze zasilane gazem są często mało wydajne. Ponadto w ich przypadku należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie są też zbyt tanie w eksploatacji. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się promienniki podczerwieni, które uważane są powszechnie za źródło bezpiecznego, wydajnego oraz ekonomicznego ogrzewania zewnętrznego.

Promiennik podczerwieni a gazowy parasol grzewczy?

promiennikgazowyapromiennikelektryczny porownanie enerzon2W Polsce w wielu restauracjach czy kawiarniach wciąż spotkać się można z parasolami grzewczymi zasilanymi gazem. W praktyce ogrzewają one powietrze znajdujące się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ciepłe powietrza jest lżejsze niż powietrze zimne i od razu ucieka do góry. Tym samym otoczenie parasola jest nadal chłodne. Przekłada się to oczywiście na duże straty energii i mniejszą efektywność ogrzewania. Dlatego coraz częściej stosuje się promienniki elektryczne, które nie ogrzewają powietrza.

Korzyści ze stosowania promienników podczerwieni

Urządzenia tego typu ogrzewają skutecznie wszystko to, co znajduje się w ich otoczeniu np. obiekty czy ludzi. Ponadto strumień promieniowania podczerwonego jest długi i ma nawet kilka metrów. Promienniki podczerwieni w przeciwieństwie do wspomnianych już parasoli gazowych, ogrzewają w swoim zasięgu ludzi od razu po uruchomieniu. W ten sposób można zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się oczywiście na niższe koszty ogrzewania ogródka.

Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że ogrzewanie elektryczne jest w użytkowaniu znacznie bardziej bezpieczne niż parasole gazowe. W tych drugich znajduje się łatwopalny gaz z otwartym płomieniem. Co ciekawe, promienniki elektryczne można użytkować także w pomieszczeniach  zamkniętych. Doskonale sprawdzają się nawet przy silnym wietrze. Nie trzeba przy tym pamiętać o regularnej wymianie butli gazowej czy czyszczeniu. W przypadku parasoli grzewczych czyszczenie zaworów bywa naprawdę czasochłonne. Z tego powodu ogrzewacze elektryczne są w codziennej eksploatacji po prostu wygodniejsze.
Nie ma większego problemu również w przypadku montażu takiego promiennika podczerwieni. Urządzenie tego typu montuje się na ścianie i podłącza do zwykłego gniazdka elektrycznego. Wybór na rynku w tym zakresie jest coraz większy. Można więc dobrać promiennik odpowiedni do swoich potrzeb i dopasowany do danego ogródka restauracyjnego.

Nie ma przy tym co wierzyć producentom parasoli grzewczych, którzy zapewniają niejednokrotnie, że ich urządzenia także wykorzystują podczerwień. W praktyce jednak udział promieniowania podczerwonego w ich pracy nie przekracza 30%. Przy promiennikach dobrej klasy np firmy Veito czy niemieckiego producenta Solamagic jest to około 92%.
 
Źródło: Enerzon

www.enerzon.pl

promienniki do restauracji solamagicpromienniki do restauracji veito

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.