Ten wpis, to kontynuacja podróży po włoskiej kuchni. Tym razem, zamiast makaronu na celowniku znajdzie się ryż, który jest podstawą tego tradycyjnego włoskiego dania. Dla niektórych może to być zaskakujące, bo mając na myśli włoskie specjały zwykle wymieniamy pizzę, lasagne czy spaghetti. Nic bardziej mylnego, ponieważ w karcie typowych dań kuchni włoskiej risotto zajmuje równie wysokie miejsce.

Klasycznie, ta potrawa przyrządzana jest z podsmażonego na maśle ryżu, z dodatkiem cebuli
i czosnku. Całość zalewana jest miarowo winem bądź bulionem, aż do całego wchłonięcia płynu przez ryż. Po ugotowaniu podaje się go ze śmietaną, tartym serem, mięsem czy owocami morza, ale w rzeczywistości, rodzaje dodatków to kwestia naszej wyobraźni. Przygotowanie dobrego risotto nie jest wyjątkowo trudne, chociaż aby otrzymać prawdziwie włoski specjał należy trzymać się określonych reguł i zasad.

Podstawą jest dobry włoski ryż, o owalnych i dość dużych ziarenkach. W polskich delikatesach najczęściej można kupić ryż Arborio. Wybór dobrego jakościowo produktu jest bardzo ważne w przygotowaniu tego dania; wybierając jaśminowy, dziki czy chiński nie otrzymamy pożądanego, włoskiego smaku. Na drugim miejscu plasuje się wino, najczęściej białe i wytrawne. Nie jest to niezbędny składnik, jednak jego dodatek nada charakter, pogłębi aromat i smak gotowej potrawy. Kluczowym elementem jest bulion, drobiowy lub zrobiony na bazie samych warzyw. Przygotowując risotto należy stosować zasadę 3 objętości wywaru na 1 objętość ryżu. Ta żelazna proporcja, stosowana przez mistrzów kuchni włoskiej zapewni idealną miękkość gotowego ryżu, bez obawy o jego rozgotowanie. Przysmażanie cebulki w początkowym etapie, może odbywać się na oliwie, niemniej najlepszym będzie użycie oliwy i masła jednocześnie, aby nadać dodatkowo delikatnego, śmietankowego smaku.

Risotto to danie, które wymaga zaangażowania ze stronu kucharza, ponieważ bardzo ważnym elementem jest ciągłe mieszanie ryżu, najlepiej z użyciem drewnianej łyżki. Ta metoda zapewnia jednolite wchłanianie bulionu wewnątrz ziarenek, a także zapobiega możliwemu przypaleniu. Wybrane składniki dodajemy kilka minut przed zdjęciem garnka z ognia. Najlepiej, jeżeli zdecydujemy się na dodatek dwóch bądź trzech składników. Zachowanie takiego umiaru pozwoli na wyczucie smaku każdego składnika z osobna, np. orzechów włoskich i gorgonzoli, albo łososia i szafranu. Gotowe danie posypuje się dobrej jakości parmezanem jest niczym przysłowiowa „wisienka na torcie”. Risotto podajemy od razu po przygotowaniu, ewentualnie z jedno, dwuminutowym odstępem. Buon appetito!

Dietmap.pl - więcej przepisów na zdrowe posiłki!

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.