Hawana to niezwykłe miasto i stolica Republiki Kuby (Republica de Cuba), położona w północno - zachodniej części wyspy Kuby, nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej. Hawana jest jednym z największych miast Ameryki Łacińskiej. Powierzchnia Wielkiej Hawany, do której przynależą dwa miasta, Marianao i Guanabacoa, oraz kilka osiedli podmiejskich - Regla, Bauta, Santiago de les Veges, Santa Maria del Rosario i in. - wynosi około 200 km2.
Zespół miejski dzieli się administracyjnie na 43 dzielnice. Liczba mieszkańców Wielkiej Hawany wynosi 1,5 miliona osób (1967 rok), czyli przeszło 20 % ogółu ludności Kuby.
Dynamika wzrostu ludności stolicy przedstawia się następująco: w 1899 roku - ponad 240 tysięcy osób, w 1935 roku - około 550 tysięcy, w 1953 roku - ponad 1,2 miliona. Dla Wielkiej Hawany charakterystyczny jest proces wewnętrznego przemieszczania ludności. Do połowy lat 40 wieku XX odbywał się intensywny rozwój centrum miasta; rdzeń miasta sięga swym początkiem jeszcze okresu kolonialnego.
Hawana zajmuje pierwsze miejsce w kraju zarówno w zakresie globalnej produkcji przemysłowej, jak i w poszczególnych branżach. Większość fabryk znajduje się w podstołecznych miejscowościach (Regla i inne). Najbardziej rozwinął się przemysł włókienniczy i spożywczo - przetwórczy. Na obszarze Wielkiej Hawany znajdują się także zakłady petrochemiczne, metalurgiczne, stocznie remontowe, fabryki chemiczne, farmaceutyczne, odzieżowe i skórzano - obuwnicze. Uruchomiono samochodowe zakłady naprawcze, a budowa portu rybackiego dobiega końca. Hawana jest tez węzłem komunikacyjnym.
Port położony w naturalnej zatoce, dobrze chronionej przed wiatrami, może obsłużyć wielkie statki oceaniczne. Dla cumowania wielkich statków przekopano głębokie kanały, od wejścia do zatoki aż do głównego mola. W porcie hawańskim przeładowuje się ponad 75% importu i około 25% eksportu Kuby. Przez stolicę przechodzi magistrala kolejowa i główna autostrada da przecinająca całą wyspę z zachodu ku wschodowi.