Po zwycięstwie rewolucji ludowej uwielokrotniła się liczba szkół podstawowych i średnich. Obecnie w Hawanie całkowicie zlikwidowano analfabetyzm, podczas gdy przed rewolucją 20% ludności stolicy stanowili niepiśmienni. Uniwersytet Hawański, założony został w 1728 roku. Ma 5 fakultetów: nauk ścisłych, humanistycznych, technicznych, rolnictwa i medycyny, na których studiuje około 15 tysięcy studentów.
W 1964 roku otwarto w nowej, wschodniej dzielnicy stolicy miasteczko uniwersyteckie "Jose Antonio Echevarria". W Hawanie ma swą siedzibę Akademia Nauk. Prócz kilku stałych teatrów Hawana ma wiele kin, klubów, bibliotek (największa im. Jos Marti), sal wystawowych i muzeów. Władza ludowa z troską odnosi się do sprawy zdrowotności mieszkańców Hawany, otwarto tu nowe szpitale i ośrodki zdrowia, wzrasta liczba lekarzy.
Do najpoczytniejszych dziennik w wydawanych w Hawanie należą: „ Granma" - oficjalny organ Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby, ,,El Mundo''. Istnieje też kubańska agencja informacyjna Prensa Latina.
Hawana to miasto o sławnych tradycjach rewolucyjnych. Robotnicy, studenci i przedstawiciele postępowej inteligencji, występując wielokrotnie przeciwko reakcyjnym i sprzedajnym rządom, odegrali dużą rolę w zwycięstwie rewolucji ludowej na Kubie. W Hawanie żyli i działali: rewolucjonista, narodowy bohater Kuby Jose Marti oraz twórca partii komunistycznej Julio Antonio Mella.W 1959 toku do Hawany wkroczyła armia powstańcza pod wodzą F. Castro, która obaliła dyktaturę Batisty.
W historii Hawany i całego kraju zaczął się nowy okres. Zarządzanie miastem stołecznym przeszło w ręce ludu. Tysiące rodzin robotniczych przesiedliły się do domów, porzuconych przez uciekających z kraju kapitalistów. W wielu wolnych willach, pałacach i niektórych hotelach zorganizowano szkoły i przedszkola, dało to możliwość kształcenia mieszkańców miasta. Rozpoczęto też na szeroką skalę budownictwo mieszkaniowe. Po raz pierwszy w dziejach Hawany działa w niej rząd ludowo - rewolucyjny.