Choć obecnie w Polsce znajduje się kilka tysięcy budynków zabytkowych o charakterze rezydencjonalnym, niewiele z nich jest w stanie, który przypominałby ich dawny blask. Te, które szczęśliwie doczekały się odrestaurowania, najczęściej adaptowane są na potrzeby muzeów. Na takim tle zabytkowy Dwór Chotynia, w którym obecnie mieści się luksusowy hotel, stanowi ekscytujący wyjątek.

Renowacja zabytkowych willi, dworów i zamków jest bardzo skomplikowanym i oczywiście kosztownym procesem, dlatego wciąż tak wiele wspaniałych budynków czeka na swojego nowego opiekuna. Położony mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Lublinem Dwór Chotynia ma w sobie magię, która od stuleci niezmiennie przyciąga kolejnych fascynatów, pragnących dbać o jego świetność i podtrzymywać wyczuwalnie tętniące tu życie.

Chotynia – wieś, w której powstał dwór

Pierwszymi właścicielami Chotyni byli Ciołkowie, a więc jeden z najstarszych polskich rodów. Pod koniec XVI wieku majątek został zakupiony przez rodzinę Gostomskich, jednak w związku z licznymi zawirowaniami dziejowymi jeszcze wiele razy zmieniał właścicieli. Wśród nich znajdowała się nawet Katarzyna Z Parysów Potocka, jednak najwięcej dwór zawdzięcza Stanisławowi Graybnerowi, który wszedł w posiadanie Chotyni w 1804 roku.

Choć nowi właściciele nie wywodzili się ze szlachty, ale z warszawskiego mieszczaństwa, to właśnie Stanisław Graybner wzniósł istniejący do dziś wspaniały dwór w stylu staropolskim. Ze znajdującego się w centrum wsi dworu gospodarował wsią aż do śmierci w roku 1856. Jego dziedzic, również Stanisław, do przejęcia opieki nad majątkiem musiał czekać do osiągnięcia pełnoletniości.

Chotynia po uwłaszczeniu

W 1864 roku, czyli jeszcze za czasów dziedzica Stanisława Graybnera (syna), Chotynię objęło uwłaszczenie i włączono ziemię do gminy Górno. W związku z tym większość majątku przeszła na własność użytkujących ją chłopów, zaś przy dziedzicu pozostał jedynie folwark. Jednak dziedzic Graybner, pochłonięty pisarstwem, nie odnalazł się w charakterze gospodarza i sprzedał resztę rodzinnego majątku.

Przełom XIX i XX wieku to kolejny burzliwy czas w dziejach dworu. Wielokrotnie zmieniali się właściciele i sam wygląd posiadłości, przebudowanej na początku stulecia i ponownie remontowanej w roku 1949.

Dzisiejszy dwór w Chotyni

Na przywrócenie pełni pierwotnej świetności i ponowne zaadaptowanie do praktycznego wykorzystania Dwór Chotynia musiał jednak poczekać na Jarosława Cybulskiego, który w 1999 przystąpił do pracy nad renowacją zabytkowych budynków i zagospodarowaniem ich otoczenia. Po kilku latach wytężonej pracy, w 2003 roku w efekcie jego starań powstał luksusowy kompleks wypoczynkowy, z hotelem, restauracją i wyjątkową winoteką.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.