Panorama Racławicka to bez wątpienia jeden z tych obrazów, których nie można nie znać. Zachwyca nie tylko swoim rozmiarem, ale i atrakcyjnością historii, którą opowiada, a i sama jego historia potrafi rozpalić wyobraźnię nawet tych osób, które często deklarują, że nie są fanami sztuki.

Co warto wiedzieć o Panoramie Racławickiej

Z pewnością nigdy nie mielibyśmy okazji poznać znakomitego dziewiętnastowiecznego malowidła, gdyby nie lwowski malarz Jan Styka. Styka zastanawiał się nad tym, jak uczcić zbliżającą się wielkimi krokami setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i bitwy pod Racławicami, w czasie której 4 kwietnia 1794 roku wojska powstańcze, którymi dowodził sam Kościuszko, pokonały siły rosyjskie. Bitwa krzepiła serca i podtrzymywała tożsamość narodową, choć bowiem w tym samym czasie można też było obchodzić setną rocznicę utraty niepodległości, we Lwowie niewielu było Polaków, którzy pogodzili się z tym, że sytuacja ta jest czymś, od czego nie ma odwrotu. W otoczeniu Styki znajdował się między innymi znany malarz batalistyczny Wojciech Kossak, Ludwik Boller, Zygmunt Rozwadowski, Włodzimierz Tetmajer, Michał Sozański, Teodor Axentowicz i kilku innych artystów. Wszyscy oni wysłuchali propozycji Styki i zaoferowali mu pomoc nawet pomimo tego, że monumentalność planowanego przedsięwzięcia mogła przytłaczać.
Po dopracowaniu szczegółów w Brukseli zakupiono specjalne tkane płótno, a Ludwik Ramułt zaprojektował żelazną konstrukcję rotundy, którą wykonano w Wiedniu. W lipcu 1983 roku budynek rotundy stanął we Lwowie i przystąpiono do wykonywania monumentalnego malowidła. 5 czerwca 1894 roku monumentalne dzieło zostało zaprezentowane światu od samego początku budząc powszechny zachwyt.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Po zakończeniu drugiej wojny światowej wiele zbiorów lwowskiego Ossolineum trafiło właśnie do Wrocławia, wśród ocalonych zabytków znalazła się przy tym i Panorama Racławicka. Niestety, wymagała ona kosztownych zabiegów mających na celu przywrócenie jej dawnej świetności, państwo zaś nie spieszyło się z pomocą, być może właśnie dlatego, że malowidło opowiadało o spektakularnym zwycięstwie nad Rosjanami. Pomóc próbowały kolejne komitety społeczne, trzeba było jednak czekać aż do sierpnia 1980 na podjęcie pierwszych konkretnych działań. 14 czerwca 1985 roku osoby marzące o przywróceniu Panoramy Racławickiej Polakom mogły jednak świętować. Tego dnia uroczyście odsłonięto odrestaurowane malowidło a turyści, tak jak przed wojną do Lwowa, zaczęli zjeżdżać się do Wrocławia, aby je podziwiać. W rotundzie pojawiali się zresztą znamienici goście, wśród których wypada wymienić choćby holenderską królową Beatrix, noblistę Czesława Miłosza oraz papieża Jana Pawła II.

Nocleg niedaleko Panoramy Racławickiej cieszy się powodzeniem wśród turystów przede wszystkim dlatego, że może okazać się znakomitą bazą wypadową dla wszystkich zainteresowanych atrakcjami miasta. Warto zatem skorzystać z okazji i zobaczyć malowidło, które przez dziesięciolecia przypominało o heroizmie Polaków walczących nawet w sytuacjach beznadziejnych.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.