Kiedy zbliżają się wakacje przeważnie opanowuje nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zorganizować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać ciekawe miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Osobliwie dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie lada wyzwanie. Ponadto wskazane jest napomknąć, że przewoźnicy posiadają swoje wewnętrzne przepisy, które czasem się od siebie różnią. Jeżeli więc niebawem wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, w jaki sposób należycie spakować bagaż podręczny do samolotu.
Wymiary bagażu podręcznego
Należy pamiętać, że pasażer może wziąć dwa rodzaje bagażu. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany pakowany jest w luku bagażowym samolotu, jego parametry także definiuje regulamin linii lotniczej. Ale teraz omówimy bagaż podręczny. Niekiedy wybieramy się tylko na na weekend i nie potrzebujemy brać wielu rzeczy.U wielu przewoźników działa jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Zezwala się wagę bagażu do 8 kg. Pożądane byłoby zwrócić uwagę także na fakt, czy linia lotnicza, z której korzystamy dopuszcza bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Wszelako na pewno u wszystkich przewoźników można na pokład wziąć wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna zasada dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu lokuje sprzęt medyczny w bagażniku na pokładzie. Przygotowując swój bagaż podręczny warto dostosować się do wytycznych odnośnie wymiarów, gdyż w sytuacji ich przekroczenia, nakładane są dodatkowe opłaty. Niekiedy nasz nazbyt duży bagaż podręczny może być uznany za bagaż rejestrowany i zostanie przeniesiony do luku bagażowego samolotu.
Co można mieć w walizce podręcznej?
Wszystkie produkty, jakie ładujemy do walizki podręcznej powinny uwzględniać określone limity ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, które są niezbędne na czas lotu. masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów tj. woda, farmaceutyki, kosmetyki przelane w butelkach po 100 ml, jedzenie, odzież, mały sprzęt medyczny. Produkty płynne trzeba spakować do przezroczystej folii o pojemności nie większej niż 1 l. Zwykle limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Dodatkowo możesz wziąć wszystko, co kupiłeś w sklepie duty free na lotnisku.Regulamin linii lotniczych zabraniają pakowania do bagażu podręcznego: rzeczy łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, produktów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.
Jak się spakować?
Bardzo ważne jest, w jaki sposób popakujesz swoje rzeczy w walizce podręcznej. Na samym dole umieść odzież i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym stopniu. Świetnym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich recepturką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i jednocześnie blokuje się przesuwanie przedmiotów w całym bagażu. W środku możesz umiejscowić wszystkie kosmetyki i produkty płynne. Na górną część zawsze kładź przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa a także to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Warto także na samym wierzchu ułożyć cienką bluzę, okaże się przydatna jak temperatura w samolocie spadnie, a w dodatku tkanina ochroni przed zgnieceniem cenne przedmioty.
Warto pamiętać, aby zawsze sprawdzić regulamin linii lotniczych. Występujące dosyć często różnice w przepisach mogą sporo namieszać i sprawić problemy przy odprawie. Powinno się również zważyć spakowany bagaż, ażeby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało podczas boardingu.