Rekordów część druga. Myśląc o transporcie, w pierwszej kolejności myslimy o pojazdach - samochodach, motocyklach itd. Ale nie możemy zapomnieć, że transport to także drogi, po których te maszyny sie poruszają. Dziś przedstawimy najciekawsze rekordy dotyczące dróg.

Najprostsza droga

Najdłuższym prostym odcinkiem drogi jest 260 kilometrowa część drogi nr 10 ciągnąca się od granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Harad w Arabii Saudyjskiej. Mogłoby sie wydawac, że jazda po takiej idealnie prostej, długiej drodze jest bardzo nudna, ale nic bardziej mylnego - przez drogę co jakiś czas przebiegają wielbłądy, trzeba więc zachować szczególną ostrozność.
Drugą najdłuższą prostą drogą jest autostrada w Australii, która mierzy 146,6 kilometra.

 Najbardziej kręta droga

Jeśli mówimy o najprostszej drodze, to wypadało by wspomniec także o tej najbardziej krętej, a taką znajdziemy w Russian Hills. Miano najbardziej pokręconej drogi uzyskała Lombard Street, ma aż 8 ostrych zakrętów. Kręty fragment drogi został skonstruowany w 1922 roku z rozmysłem, gdyż znajdujące sie tam spore nachylenie terenu sprawiało, iż ówczesne samochody miały duże problemy z poruszaniem się po takim terenie. Ciekawostka jest, że ulica ta została pokazana na przykład w filmie Hitchkocka pt. "Zawrót głowy", a także w odcinku "The Simpsons".

Najdłuższy tunel

Najdłuższy tunel na świecie o nazwie Tunel Zhong­Nanshan został otwarty 20.01.2007 w Chinach. Jego długość to 18,04 kilometra, prowadzą przez niego dwie dwujezdniowe drogi.

Najdłuższy most

I znowu trafiamy do Chin, gdzie znajduje się most Qingdao Haiwan, rozciągający się nad zatoką Jiaozhou. Ma on 42,5 kilometrów, spina miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Oddano go do użytku w 2011 roku zyskując miano najdłuższego mostu na świecie zbudowanego nad wodą. Do dyspozycji kierowców oddano dwie jezdnie trzypasmowe.

 

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.