Słupek drogowy jest elementem drogi, który zna każdy kierowca. Chociaż niektórzy mogą myśleć, że jego funkcją jest ozdabianie drogi, to jednak ma on ważniejszą rolę.

Słupek pikietażowy - bo tak się go fachowo nazywa, może uratować Ci życie. Szczególnie przydatny staje się w sytuacjach, kiedy potrzebujemy szybko określić swoją lokalizację, a ostatnią tablicę z nazwą miejscowości minęliśmy dawno temu.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy zdarzył się jakiś wypadek, musimy szybko wezwać pogotowie. Dzwonimy więc na numer alarmowy, ale na pytanie operatora spod numeru 112 o położenie, nie jesteśmy w stanie podać dokładnie miejsca, w którym się znajdujemy. Nie ma w pobliżu żadnych charakterystycznych budynków, jedynie pusta droga oraz drzewa. I w takich przypadkach słupki pikietażowe okazują się nieocenionym pomocnikiem.

Tak naprawdę nie musimy nawet znać nazwy miejscowości, wystarczy podać oznaczenie najbliższego słupka, a służby ratunkowe bez problemu odnajdą nasze położenie z dokładnością do 100 metrów i pomoc trafi na miejsce.

Na czym polega "magia" słupków? Otóż słupki te umieszczone są na drogach w odległości 100 metrów od siebie. Jeśli przyjrzymy się słupkowi, ujrzymy na nim dwie liczby, zaś na drogach wojewódzkich i krajowych trzy. Pierwsza z nich to informacja o numerze drogi, na której jesteśmy. Pod tą liczbą znajduje się druga, która określa kilometry drogi. Trzecia liczba natomiast pokazuje na której setce metrów danego kilometra się znajdujemy. W ten właśnie sposób służby ratunkowe są w stanie tak dokładnie określić nasze położenie po tym zestawie liczb.

Informacje

Serwis Hotel-Prestige jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły i materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeśli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach naszego serwisu prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt

606 281 023
81 473 2011
 

sitte.pl
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.